AB’ye ‘vize’ tepkisi – Malatya Haber Ajansı

07 Kasım 2013

Finlandiya’da temaslarda bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Finlandiya İş Forumu’nda konuştu. Türkiye-Finlandiya ilişkilerine değinen Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hacmindeki düşmeye dikkat çekti ve bu düşüşü krize bağlayarak yeniden artırılabileceğini söyledi. Finlandiya’dan Türkiye’ye cindi bir turist gelişinin de olduğuna değinen Erdoğan Konuşmasında AB sürecine de değindi.

AB’nin Latin Amerika ülkelerine bile vize muafiyeti sağladığına dikkat çeken Erdoğan, “Müzakereleri sürdüren Türkiye’ye vize uygulanıyor. Tabi bu bizi üzüyor” dedi.

Latin Amerika ülkelerinin AB ile yakın uzak ilgisinin, alakasının olmadığını söyleyen Erdoğan, “Venezüella’nın AB ile ne alakası var, yok ama buna rağmen onlara vize muafiyeti var. Bakınız Güney Kıbrıs AB üyesidir. Fakat Güney Kıbrıs olarak değil, Kıbrıs olarak. Fakat Güney Kıbrıs’ın kuzeyinde bir KKTC var. KKTC ile Rum yönetimi arasında BM yeşil hattı var. Halbuki müktesebatta bu tür güvenlik sorunu olan ülke AB’ye üye olamaz. Fakat siyasi nedenlerle Güney Kıbrıs AB’ye üye yapılmıştır. Fakat biz bunlara rağmen dersimizi çalışıyoruz” diye konuştu.