Tek Karelik Cevap – Malatya Haber Ajansı

13 Kasım 2013

Neşeli sohbet, küskünlük bekleyenlere cevap oldu. Gül, medyanın ilgisi üzerine Erdoğan ve Arınç’a dönerek, ‘Bu fotoğraflar sizi kaydediyor’ diye espri yaptı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938’deki ölümünün 75. yılında yurdun her yanında düzenlenen etkinliklerle anıldı. Çok sayıda vatandaş, Gazi’yi anmak için başkent Ankara’daki Anıtkabir’e akın ederken, devletin zirvesi de burada yapılan resmi törende buluştu.

Törenin ardından Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’nca Milli Kütüphane Konferans Salonu’nda etkinlikte konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk’ün ‘En büyük eserim cumhuriyettir’ sözünü hatırlattı. O dönem Atatürk’ün yalnızca cumhuriyeti kurmakla kalmadığını, birçok ülkedeki uygulamalardan farklı olarak milleti ‘demokratik cumhuriyet’ fikrine hazırladığını vurgulayan Başbakan, Ali Fethi Okyar’ın başkanlığındaki Serbest Cumhuriyet Fırkası’nın bu anlayışla hayata geçtiğini anlattı.

Atatürk’ün, milleti çok yakından tanıdığını kaydeden Erdoğan, ‘Mustafa Kemal milletinin tüm renklerini ve unsurlarını biraraya getirmeyi başarmış, mücadeleyi onlarla birlikte yürütmüştür. Cumhuriyetimizin herkese eşit mesafede durması, herkesi eşit olarak kucaklaması, Gazi’nin en önemli ideallerinden biriydi’ dedi. Mustafa Kemal’in vefatının hemen ardından ortaya çıkıp günümüze kadar da ulaşan birçok ideolojinin, Gazi’nin fikir, ideal ve hedefleriyle hiçbir bağlantısının bulunmadığını ifade eden Erdoğan, şunları söyledi:

İSMİ PARAVAN YAPILDI

‘Gazi Mustafa Kemal’in adı, son derece haksız biçimde yanlış birtakım uygulamalara paravan yapıldı. ‘Atatürkçülük’ ya da ‘Kemalizm’ ideolojisi çoğu zaman Gazi’nin fikirlerinden sapma gösterdi; bu akımlar Gazi’nin ideallerinin tamamen tersi bir istikamette, millete tepeden bakan, millet üzerinde baskı kurmaya çalışanların istismar aracı oldu.

Mustafa Kemal, eserleriyle, yazıları, kitaplarıyla, fikirleriyle en önemlisi de dönemin belgeleriyle kim olduğu çok iyi bilinen bir liderdir. Arşivler bu noktada zengin. Herkese göre farklı bir Atatürk yoktur. Herkesin kendi şahsi çıkarına, kendi ideolojisine dayanak olarak kullanacağı, keyfince istismar edeceği bir Atatürk olamaz.’

CUMHURİYETE HAKARET

‘Kurtuluş Savaşı’nın başkumandanı ve cumhuriyetimizin banisi olan Gazi Mustafa Kemal, bir ayrışmanın aracı olabilecek en son kişidir. ‘Gazi Mustafa Kemal’ isminin ya da sonradan üretilmiş sembollerin arkasına saklanarak toplumu kamplara ayırmaya çalışmak, cumhuriyete ve milletimizin ortak değerlerine hakaret olduğu kadar, Gazi’nin aziz hatırasına da haksızlıktır.

Gazi’nin mücadelesinden baskıcı, otoriter, tek tipçi, başkalarının fikir ve yaşam tarzlarına tahammülsüz, Türkiye’nin farklılıklarını kabullenemeyen bir ideoloji asla çıkmaz. Gazi, istismar edilmeyi değil, fikirlerinin anlaşılmasını, duygularının hissedilmesini istemişti.’

‘SİZİ ÇEKİYORLAR’

Başbakan Erdoğan ile Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ‘öğrenci evleri’ tartışmalarının ardından ilk kez bir araya geldi. Neşeli sohbet, hükümette ‘çatlak’ bekleyenlere cevap oldu. Gül, Erdoğan ve Arınç’a dönerek, ‘Bu fotoğraflar sizi kaydediyor’ diye espri yaptı.

Kamuoyunun dikkati, öğrenci evleriyle ilgili açıklamalarının ardından dün Milli Kütüphane Konferans Salonu’nda bir araya gelen Erdoğan ve Arınç’taydı. İkili sohbet ederken, medya mensupları görüntü almak için birbirleriyle yarıştı. Fotoğraf işi uzayınca Gül, ‘Bu resim ve fotoğraflar sizleri kaydediyor’ diye espri yaptı. Gül’ün sözleri gülüşmelere yol açtı.

Arınç, öğrenci evleriyle ilgili bir düzenlemeye karşı olduğunu açıkladıktan sonra Erdoğan’a sitemde bulunmuştu. Erdoğan ise gazetecilere ‘Bir sıkıntı varsa aramızda görüşür, hallederiz’ demişti.

DAHA ÇOK BEKLERLER

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, öğrenci evleri tartışmasının ardından yaşananlara ilişkin, ‘Ben kriz duasına çıkanlara, ‘buradan bize bir kapı açılabilir’ diye ümitle bekleyenlere, sevinenlere diyorum ki boşuna kendinizi yormayın buradan size bir ekmek çıkmaz’ dedi. Bir TV programına katılarak soruları yanıtlayan Bozdağ, ‘Arınç ile Başbakan arasında bir kriz mi var?’ sorusuna Bozdağ, şu yanıtı verdi:

‘Bu konu üzerinden Türkiye’de basın aracılığıyla koparılmak istenen bir fırtına var. AK Parti’nin içine, birliğine, beraberliğine dönük ‘Acaba buradan biz ekmek bulabilir miyiz’ diye bir çaba var. O çaba içinde olanlara, keyiften dört köşe olanlara veya ellerini ovuşturanlara, benim buradan bir şey söylemem lazım, o da şu: Buradan onlara ekmek çıkmaz. Boş yere uğraşmasınlar, keyiflenmesinler, heveslenmesinler.

Bugüne kadar AK Parti 11 yıllık süre içinde pek çok dönemi başarıyla atlatarak bugüne geldi, bundan sonra da aynı istikamette devam edecektir. Burada Sayın Başbakanımızın söylediği söz esastır, ‘Biz bunu kendi içimizde konuşuruz, kendi içimizde çözeriz, basın huzurunda konuşmayız bunları tartışmayız’ dedi.’

ÇATIŞMA ANLAMINA GELMEZ

‘Başbakan ile Arınç’ın arası bozuk mu?’ sorusu üzerine de Bozdağ, ‘Hayır, öyle bir şey yok’ dedi. Aynı aile içinde bile insanların zaman zaman farklı düşünebildiğine dikkati çeken Bozdağ, ‘Bazı konulardaki fikir ayrılığı çatışma anlamına gelmez’ diye konuştu.