Yardım malzemeleri teslim edildi – Malatya Haber Ajansı

14 Kasım 2013

Türkiye’nin, tarihinin en büyük doğal felaketlerinden birini yaşayan Filipinler’e gönderdiği insani yardım, Filipinli yetkililere teslim edildi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Haiyan tayfunu nedeniyle yaşanan insani krizi yerinde görmek amacıyla geldiği Filipinler’in başkenti Manila’da, yardım malzemelerinin Filipin Kızılhaçı yetkililerine devredilmesi sırasında yaptığı konuşmada, “Biliyorsunuz dün akşam, yardım uçağımız geldi. Yardım malzemeleri hemen depoya boşaltıldı ve taşındı. Bugün de mümkün olan en hızlı şekilde afet bölgesine kendileri ulaştıracaklar. Tabii büyük bir felaket yaşanıyor. Adaların bir kısmına henüz ulaşılamadı” dedi.

Atalay, Türkiye adına her türlü yardıma hazır olduklarını sözlerine ekledi. Filipin Kızılhaçı Başkanı Richard J. Gordon da yardım malzemelerini bizzat getirdiği için Atalay’a teşekkür etti. Gordon, yardım malzemelerinin ihtiyaç sahiplerine iletileceğini belirtti.

Türkiye’nin gönderdiği 65 ton yardım; gıda, mutfak malzemesi, battaniye ve çadırdan oluşuyor. Saatteki hızı 235 kilometreye varan rüzgarlar ve yüksekliği 15 metreyi bulan dev dalgalarla 4 gün önce Filipinler’in doğusundaki 6 adayı vuran Haiyan tayfunu, binlerce kişinin ölümüne, binlercesinin de evsiz kalmasına neden olmuştu.