Emekliye Zamlı Maaş Geliyor – Malatya Haber Ajansı

07 Aralık 2013

Ocak ayıyla birlikte tüm emekliler zam alacak. 10 milyonu aşkın emeklinin maaşındaki artış enflasyona göre belirlenecek.

Toplu sözleşmeye göre; 2014 yılında memurların taban aylıklarında 175 lira artış olacak. Memurların ücretleri net 123 lira artacak. 1.9 milyon memur emeklisinin maaşlarında da net 140 lira artış gerçekleşecek.

Ocak’ta, memur ve memur emeklisinin bir de enflasyon farkı alması gündemde. Şöyle ki; memur ve memur emeklileri, geçen Temmuz’da yüzde 3 zam almıştı. Son 6 aylık enflasyon yüzde 3’ü geçerse, memur ve memur emeklileri, geçen oranda artı bir zam alacak.

Bu yılın ikinci yarısındaki 5 aylık enflasyon oranı yüzde 2.79 olarak belirlendi. Aralık ayı enflasyon oranı yüzde 0.21’i geçerse, memur ve memur emeklilerine Ocak’ta enflasyon farkı verilecek.

SSK’LIYA DA VAR

SSK ve Bağ-Kur emeklileri de Ocak ayında, 2013’ün ikinci 6 aylık dönemindeki enflasyona göre zam alacak. Aralık enflasyonu ne kadar artarsa, emeklinin yüzü de o kadar gülecek. SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarının 6 aylık enflasyon tahminlerine göre, Ocak’ta yüzde 2.85 oranında artması öngörülüyor.

Ayrıca Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, geçtiğimiz günlerde emeklilerin maaşlarına ikinci bir zammın müjdesini vermişti. Bu artış ile, SSK ve Bağ-Kur emeklileri de memur emeklileri gibi çifte zam alacak.