Menderes idam edilince okulu ateşe vermiş – Malatya Haber Ajansı

21 Ocak 2014

İki ay önce vefat eden ünlü “Batı Bilimci-Oksidentalist”, düşünür ve yazar Aytunç Altındal için, Avrupa Stratejik Araştırmaları Merkezi (ASAM)da  özel bir anma programı düzenlendi.

BABA ENVER PAŞA’YA DESTEK SAĞLAYAN BİR OSMANLI PAŞASI

Altındal’ın ailesi, akrabaları ve arkadaşlarının yoğun olarak katıldığı törende, dostları ünlü yazarla ilgili anılarını paylaştı. Çok sayıda akademisyenin katıldığı anma programı Kur’an tilaveti ile başladı. Daha sonra Altındal’ın ilginç hayat hikâyesinden kesitler sunuldu. 1945 İstanbul doğumlu olan Altındal’ın, asker kökenli ve varlıklı bir aileden geldiği ve babasının Enver Paşa’ya lojistik destek sağlayan bir Osmanlı paşası olduğu vurgulandı.

ÇOK ÖZEL YETENEKLERİ OLAN BİRİYDİ

Prof. Anıl Çeçen, Prof. Hasan Köni ve Prof. Mahir Kaynak, programa telefonla bağlanıp, Aytunç Altındal ile ilgili anılarını ve gözlemlerini nakletti.  Kızları, kardeşleri ve öğrencileri ünlü yazarın “Çok özel yetenekleri” olduğunu vurgularken, daha 6 yaşındayken özel bir okulda, özel bir eğitime alındığını, Çerkez geleneklerine göre at binmeyi, silah kullanmayı öğrendiğini ve sahip olduğu yetenekleri geliştirdiğini anlattı.
Konuşmacılar ünlü yazarın hiç bilinmeyen ilginç yanlarını da ilk kez paylaştı:

“DİNİ BÜTÜN TAM BİR MÜSLÜMANDI”

“Diyarbakır’da bir kolejde eğitim gördü. 11 yaşındayken ibadete başladı. Her seherde dua etmeyi o yıllarda öğrendi. Tasavvufa merak sardı. Ve iyi bir Melami olarak yetişti. İnsanlara yardım etmeyi sever, bir elin verdiğini öbür el bilmeyecek düsturunu benimsediği için, yardım çalışmalarını hep gizlerdi… Her Ramazan’da 15 gün Fatih civarında itikafa girerdi”

TÜRKİYE’NİN İLK VE TEK OKSİDENTALİSTİ

“Aslında hiperaktif bir çocuktu. Ama zaman zaman ve aniden içine kapanır, günlerce tek noktaya bakarak, adeta inlerdi. Bir trans hali yaşadığı aşikârdı. Farklı bir çocuktu.”

“Yalnız memleketi için düşünen, yalnız memleketi için çalışan gerçek bir vatanseverdi. Türkiye’nin belki de ilk ve tek Batı Bilimcisi-Oksidentalisti idi. Kendini SIR KAPILARI’NI AÇMAYA adadı. Tam bir Sır Kapıları çilingiriydi. Birçok doğu ve batı dillerini öğrendi. Hitit yazılarını bile okuyabilecek kadar derin bir dil bilgisine sahipti.”

MENDERES İDAM EDİLİNCE OKULU YAKTI

“Menderes asılarak idam edildiğinde, halk büyük bir tepkisizlik örneği göstermiş, bir tek kepenk bile kapanmamıştı. O dönemde belki de tek ve en etkili tepki Aytunç Altındal’dan gelmiş, okuduğu Kabataş Lisesi’ni ateşe vermişti. Daha sonra tutuklanıp Sirkeci’deki polis merkezinde işkence görmüş ve bir böbreğini kaybetmişti.”

Kaynak : Haber 7