30 yıl sonra değişiyor – Malatya Haber Ajansı

05 Mart 2014

MİT’E YURTDIŞI GÖREV

MİT; dış güvenlik, terörle mücadele vemilli güvenliğe ilişkin, Bakanlar Kurulu tarafından verilecek her türlü görevi de yapacak.

SİBER GÜVENLİK

Dış istihbarat, milli savunma, terörlemücadele ve uluslararası suçlar ile siber güvenlik konularında her türlü teknik istihbarat ve insan istihbaratı usul araç ve sistemlerini kullanmak suretiyle bilgi, belge, haber ve veri toplayıp kaydedebilecek.

MİKK BAŞKANI BAŞBAKAN

Milli İstihbarat Koordinasyon Kurulu’na (MİKK) Başbakan başkanlık edecek. Kurul, Başbakan’ın belirlediği bakanlar ve kamu görevlilerinden oluşacak.

İMRALI GÖREV ALANINDA

İmralı görüşmeleri de MİT’in yasal görev alanına alınıyor. Ülke menfaatinin gerektirdiği hallerde terör örgütleri dahil bütün yapılarla irtibat kurabilecek.

BANKALARA ERİŞEBİLECEK

Kamu kurumları,meslek kuruluşları, Bankacılık Kanunu kapsamındaki kurumve kuruluşlar ile diğer tüzel kişilikler ve tüzel kişiliği bulunmayan kuruluşlardan bilgileri, belge, veri ve kayıtları alabilecek.

CASUSLUK DOSYALARI Casuslukla ilgili suçlarla ilgili soruşturmalarda ifade tutanaklarına, her türlü bilgi ve belgeye erişebilecek. Çalışanlarını yalan makinesine bağlayabilecek.

MİT DİNLEME MERKEZİ

Telekomünikasyon kurumu bünyesinde kurulan dinlememerkezinden bağımsız olarakMİT de dinlememerkezi kuracak.

BAŞBAKAN’IN İZNİYLE

MİT mensuplarının tanıklık yapması yasaklanıyor.MİT Müsteşarı’nın tanıklığı ise Başbakan izniyle olacak.

AĞIR CEZALAR

MİT’in görev belgelerini çalan, sahte olarak üreten kişiye 10 yıla kadar, MİTmensuplarına ilişkin belgeleri kullananlara 7 yıla kadar, bilgi ve belgeleri internet dahil yayınlanması durumunda, yayın sahibi,muhabir, sorumlu müdür, yayımcı, basımcı ve yayanlar hakkında 10 yıla kadar hapis verilebilecek.

MİT Müsteşarı Yargıtay’da yargılanacak

MİT ile ilgili davalar HSYK’nın belirlediği mahkemede görülecek ve MİT Müsteşarı da Yargıtay’da yargılanacak. Aynı konuya ilişkin ikinci kez soruşturma yapılamayacak.

SORUŞTURMA YOK

Görevleri sırasında elde edilen kayıtların kanunda belirlenen amaçlar dışında kullanılamayacağına ilişkin yasağı görevi sırasında delenler hakkında cumhuriyet savcılarının doğrudan soruşturma başlatma yetkisi de kaldırıldı.

TIR DURDURANA 5 YIL

MİT’in yetkisini kullanmasına engel olan kişilere 3 yıldan 5 yıla kadar, istediği bilgi ve belgeyi vermeyene 2 yıldan 4 yıla kadar hapis verilecek. MİT’e engel olan kamu görevlisine de hem bu cezalar verilecek hem de TCK’nın görevi ihmal maddesinden suçlama yapılacak.