‘Korkudan konuşamıyoruz’ deyince talimat verdi – Malatya Haber Ajansı

28 Mayıs 2014

Başbakan Erdoğan dün Soma’dan gelen 10 maden işçisiyle görüştü, taleplerini dinledi. Alınan bilgiye göre, madencilerin “Tazminatlarımızın yanmaması için kömür ocağındaki sorunları anlatamıyoruz” diye yakınması üzerine Başbakan, Enerji Bakanı Taner Yıldız ile Çalışma Bakanı Faruk Çelik’e madencilerin tazminatlarını güvenceye alacak düzenlemeler yapılması talimatını verdi.

Erdoğan’ın “Soma faciası madencilik için milat olacak. Madenlerin iyileştirilmesiyle ilgili çalışmaları yapacağız. Hiçkimse mağdur edilmeyecek. Şehitlerin yakınlarına sahip çıkılacak. Rusya, Çin, ABD’deki maden ocaklarından örnek alıp teknoloji yoğunluklu madenciliğe geçeceğiz. Soma’ya geldim, acılarınızı paylaştım. Sorumlulardan hesap sorulacak” dediği öğrenildi. İşçilerin Başbakan’a “Sendika işçinin sesi olmadı. Patronun sesi oldu” dedikleri de belirtildi. İşçilerin Bakanlar Yıldız ve Çelik’le bir araya geldikleri toplantıda ise Çelik sivil şehit düzenlemesine ilişkin bilgi verdi, önceki yıllardaki maden kazalarında ölen madenci yakınlarının da şehit yakınlarına verilen imkânlardan yararlanacağını söyledi.

HAMZAÇEBİ MADENCİYE SÖZ VERDİ

Soma’dan gelen işçiler daha sonra CHP’yi ziyaret etti. İşçilerden Eren Malkoç, vekillere elini uzatarak “Eğer bizim ölmemizi istemiyorsanız, bu eli tutmak için size ihtiyacımız var. Bu eli tutar mısınız? Eğer ocaklar iyileştirilmezse bizimle beraber o ocakların en ücra köşelerini gezmeyi kabul ediyor musunuz?” dedi. Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, “Sonuna kadar” yanıtını verdi. Madenciler, MHP ve HDP gruplarını da ziyaret ederek sorunlarını anlattı.

RAKAMLARLA SOMA FACİASI

– Olay sırasında madende bulunan işçi sayısı: 787
– Ölen işçi sayısı: 301 n İlk anda kurtarılan işçi sayısı: 363
– Arama-kurtarma çalışması sonucu kurtarılan işçi sayısı: 123
– Toplam sağ kurtulan işçi sayısı: 486
– Yetim kalan çocuk sayısı: 432
– Yetim çocukların yaş ortalaması: 10
– Ölen evli işçi sayısı: 255
– Ölen bekâr işçi sayısı: 46
– Ölenlerden çocuğu olmayan işçi sayısı: 84
– Ölenlerden çocuğu olan işçi sayısı: 217
– Madenin uzunluğu 4.5 kilometre, derinliği yaklaşık 420 metre.
– Yangının çıktığı nokta -150 metrede, 2 bin 200 metre mesafede.
– 36 kişi hakkında adli işlem yapıldı, 8’i tutuklandı.
– 110 mezar kazılarak, faciada hayatını kaybedenler için ilçede “maden şehitliği” oluşturuldu.
– Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’de çalışan sayısı: 2 bin 941
– Soma Holding bünyesindeki toplam çalışan sayısı: Yaklaşık 5 bin 800