Fidan’a Yeşil Işık – Malatya Haber Ajansı

06 Şubat 2015

Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün Kanal7 ve Ülke TV ortak yayınında soruları cevapladı. Başbakan Davutoğlu, TMSF’nin Bank Asya yönetimine el koymasından, Fethullah Gülen’in pasaportunun iptaline, Başkanlık sisteminden MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın milletvekili adaylığına kadar birçok konuda önemli mesajlar verdi. Başbakan özetle şunları söyledi:
 

BAŞKANLIK SİSTEMİ TARTIŞMASI

– Başkanlık sistemi Türkiye’de yıllardır gündemde. Bu konuda da son Başkanlık sistemi tartışmasını doğru görmüyorum. Sistem parlamenter sistem de olsa bu ülkenin sistemi olacak.

‘Başkanlık sistemiyle otoriter bir sisteme geçilecek’ diyorlar peki delilin ne? Önemli olan olaya nasıl baktığınız.

KAMPANYADA ANA UNSUR ANAYASA

– Sistemi tartışırken önce bir kaç şey sormamız lazım bu kişisel bir mevzu değildir. Sistem bir kere kurduğunuz da 50 yıl 100 yıl sürmesi gerekir.

Mesele, öyle bir sistem kuralım ki bu sistem hem ülkenin ihitiyaçlarına cevap versin hem de temel siyaseti kültürü yansıtsın.


– Öyle bir anayasa olmalı ki halka güveni yansıtmalı bu anayasa bunu yansıtmıyor. Kampanyamızda ana unsur yeni anayasa olacak. Başkanlık sistemi buna dayalı olursa hiçbir zaman otoriter olmaz.

BENİ GALEYANA GETİRMEK İSTİYORLAR

– Biz sayın Cumhurbaşkanımızla sizin bilmediğiniz şekilde de görüşüyoruz. Benim, bir köşede kitap yazarken, akademisyenken, bir telefonla hiç bir şey demeden geldiğimi sayın Cumhurbaşkanı bilir. Ben AK Parti’ye kapatma davası açıldığında geldim.

Ve “Bu bir savaştır” dedim. Ben hep Sayın Cumhurbaşkanımızı yanımda, önümde gördüm. Muhalefet her zaman beni galeyana getirmek istiyor, ‘Başbakansan kendini göster’ diye.

FİDAN YİĞİT İNSANDIR

– Hakan Bey benim akademik hayatımdan beri tanıdığım bir arkadaşımızdır. Ve nihayet MİT Müsteşarı olarak da çok yakın çalıştığımız bir insan. Hakan Bey hepimizin takdirini kazanmıştır.

Yiğittir. Hangi görevi alırsa hakkını verir. Hakan Bey ile ilgili her konuda her yerde pozitif dururum. Hakan Bey güvendiğim arkadaşlarımdan biridir. Dediğim gibi ne olursa olsun bulunduğu yerin hakkını verir.

ÇÖZÜMDEN GERİ ADIM ATMAYIZ

– Biz bu kaos ortamında hiç bir şeyi düşünmeden çözüm sürecini devam ettireceğiz. Biz ne geri adım atarız ne yılarız.

MİLLETVEKİLLİĞİ İÇİN YOĞUN TALEP VAR

– Milletvekilliği için çok yoğun bir talep olduğu aşikar. Çok talebin olması bize güven de veriyor. 8 Haziran günü AK Parti grubu nasıl olmalı diye kafamda bir unsur var. Genç de olacak yaşlı da olacak bir harman olacak. Ben bu teşkilatta yeni değilim ben akademisyenken de buralarda konferans verdim. Bu teşkilat dinamizminin de yansıması lazım.

SON ANKET SONUÇLARI

– Hiçbir ankette yüzde 48’in altını görmedik. Son yapılan anketlerde de yüzde 49,5 yüzde 50 bandındayız.

Provokatör müsün

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Meclis’te görüşülecek İç Güvenlik Paketi’ne karşı muhalefetin birleşme çağrısı ile Fethullah Gülen’in New York Times gazetesinde verdiği mesajın zamanlamasına dikkat çekti.

Kastamonu’da AK Parti il kongresinde konuşan Davutoğlu, şunları söyledi:

KOMPLOYA KARŞI UYANIK OLUN

“Birden üçüzler, üç muhalefet partisi, güya birbiriyle birçok konuda anlaşamayan partiler, birden dediler ki ‘Birlikte bu pakete karşı direneceğiz’. Kılıçdaroğlu, Meclis’te halkı direnmeye çağırdı.

Aynen Demirtaş’ın 6-7 Ekim olaylarından önce halkı direnmeye çağırması gibi. Ey Kılıçdaroğlu, sen Anamuhalefet Partisi lideri misin, yoksa provokatör müsün, tahrikçi misin?

Kılıçdaroğlu’nun bu direniş çağrısını yaptığı gün, Pensilvanya’daki zat var ya hani paralel çetenin başındaki zat, New York Times’ta bir makale yayınladı ve bütün muhalefet unsurlarını birleşmeye çağırdı. Nasıl bir koalisyonla karşı karşıya olduğumuzu görüyor musunuz?

Bir tarafta Türkiye’de farklı siyasi kanaatlere sahip olduğunu iddia eden üç parti, milletin huzurunu bozmak için biraraya gelmeye karar veriyorlar, diğer taraftan da bunu destekleyen ses Pensilvanya’dan, New York’tan geliyor. Din adına yola çıkıp milletimizin himmet ve yardım hislerini istismar ettikten sonra Amerika’ya gidip kendi yetiştiği ülke aleyhine yazı yazanları ilim ehli olarak görmeyiz. Bütün vatandaşlarımızı da bu komplo karşısında uyanık, diri olmaya davet ediyorum.”

Ceketi olmayan zat NYT’ye nasıl yazı yazar?

Başbakan Ahmet Davutoğlu, hakkında sahte belge nedeniyle pasaportu iptal edilen Fethullah Gülen hakkındaki soruları da şöyle cevapladı:
– Gülen’in pasaportunun iptal edilmesi ile ilgili hukuk dışına hiç bir zaman çıkılmamıştır ve çıkılmayacaktır. Türkiye çok sancılı bir süreç yaşıyor. Başbakanlığa neden sızsın bir cemaat, TIR’ları neden durdursun. Paralel ile mücadele benim için bir anlayış bir zihniyetle mücadeledir.
– Biz halktan niye yetki alıyoruz üzerimizde bir sorumluluk var onun hesabını vereceğiz. Habis bir ur haline gelmiş bu yapı ile mücadelemiz devam edecek.

ALLAH’IN ADINI ZİKREDEN BİR İNSAN BÖYLE YAZI YAZAR MI?

– Dini bir cemaatin lideri olduğunu ve bir ceketi dahi olmadığını söyleyen bir zat, New York Times’a niye yazı yazar. Bu hükümetten iyilik dışında ne gördü?

Gerçekten bunu içimde hissederek söylüyorum bu zata inandığı için onlarca yılını vermiş insanlar adına söylüyorum. Hiç tahmin edebilirler mi nasıl olur da ‘Allah’ adını her zaman zikreden bir insan böyle bir yazı yazar.

GÜLEN ORADAKİ LOBİLERE HİTAP EDİYOR

– Hadi yazdın, yazının içeriğine bakalım. ‘Kürt, Türk, Alevi, Sünni, Gayrimüslim herkes Türkiye’de baskı altında’ diyor. Daha dün biz gayrimüslimler ile yemek yedik.

Ve hepsi teşekkür ettiler. Neden gayrimüslimleri zikrediyor biliyor musunuz? Çünkü oradaki lobilere hitap ediyor. Bunlar Türkiye’de bir kaos çıksın yurt dışındaki itibarımız zedelensin istiyorlar.
– Eğer milletten destek almayıp da yurt dışından destek alırlarsa şimdi olduğu gibi Allah onları zelil eder. Bunlar geçmişte de vardı günümüzde de var.

Bank Asya kararı hukuki

– Bank Asya kararı tamamıyla bir hukiki karardır, siyasi bir boyutu yoktur. Hukiki kriterler herkes için her marka için geçerli olan kriterlerdir. 185 imtiyaz ortaktan 63’ünün ismi veriliyor ve geri kalanı verilmiyor ve tekrar isteniyor yine verilmiyor. Onun üzerine yüzde 63 hissenin TMSF tarafından kullanımına karar verildi.

TMSF’NİN İZLEMESİ Mİ BEKLENİYOR

– İsimler verilmemiş şeffaflık ortaya konmamış. Böyle bir durum varken açık bir ihlal söz konusu iken TMSF’nin durup beklemesi mi bekleniyordu.

Bu geri kalan isimlerden 122’sinin ismi verilmiyorsa bunlar bilinmiyorsa gereken yapılır. Bunlar kuraldır kurallara herkes uyacak.


– Bu kararın ekonomiye ve diğer bankalara vereceği bir zarar yoktur. Türkiye’yi bu karanlık dehlizin düşüncenin içine kimse sokamaz.

Sen görevini yapıp kurallara uydunmu kimse sana bir şey yapamaz. Bu nedenle de kimsenin tedirgin olacağını zannetmiyorum.

 

Kaynak : Yeni Şafak