6.Uluslararası Malatya bisiklet festivali Nemrut turu

29 Temmuz 2016

6.Uluslararası Malatya bisiklet festivali Nemrut turu

Festival Türkiye’nin çeşitli kentlerinden 100’e yakın bisiklet ve doğa tutkununun katılımıyla gerçekleştiriliyor.
Bisiklet sporunun yaygınlaşmasına katkı sağlamak amacıyla Türkiye Bisiklet Federasyonu Malatya İl Temsilciği ile düzenlenen bisiklet festivali Yeşilyurt Belediyesi katkılarıyla gerçekleştiriliyor. Başkan Polat, bisiklet turizmi ve sporunun yaygınlaşması için çeşitli çalışmalar yaptıklarını belirterek, bisiklet yolları ve yapılan organizasyonlara verilen desteklerin devam edeceğini söyledi. Festival için geldikleri Malatya’da Çırmıktı Mahallesindeki Atılgan Parkı yanında güreş sahasında kurdukları çadırlarda kampa giren doğa tutkunları, ilk olarak şehir turu yaptı. Kampa katılan bisikletçiler, Fahri Kayahan Bulvarında yapımı devam eden Yeşil Hilal park alanında Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat tarafından karşılandı. ‘15 Temmuz Milli İrade Anıtı’ önünde sporcularla fotoğraf çektiren başkan Polat’a, katkılarından dolayı teşekkür plaketi verdi. Sporcular, Yeşilyurt Belediyesi Yeşil Hilal Projesi içerisinde yer alan ‘15 Temmuz Milli İrade Anıtı’ etrafında yapımı tamamlanan bisiklet yolunda pedal çevirerek festivale start verdi.
Festival dört gün sürecek
Geceyi ilimizde geçirecek olan sporcular, 29 Temmuz Cuma sabahı kamp alanından ayrılarak bin 930 rakımlı Kubbe Dağı’na çıkmak için 40 kilometre pedal çevirecek. Cuma günü öğlen saatlerinde Tepehan Belediyesi Tesisleri kamp alanında dinlenerek geceyi kampta geçirecek. Cumartesi günü sabah saatlerinde Nemrut’a giderek güneşin batışını izleyecek olan sporcular, yemek ikramı ve konaklamanın ardından güneşin doğuşunu izledikten sonra Malatya’ya dönüş yapacak.
Bisiklet tutkunları güreş sahasında kampa girdi
Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ile Belediye Başkan yardımcıları, Malatya’nın sosyal ve kültürel güzelliklerinin tanıtılması amacıyla organize edilen festivale katılmak için Malatya’ya gelen sporcuları kamp yaptıkları Atılgan Park yanı Güreş Sahasında ziyaret etti.
“Başkanımız, beş yılda geleceğimiz noktaya bir yılda getirdi”
Türkiye Bisiklet Federasyonu Malatya İl Temsilcisi Mustafa Ekici, Malatya’nın bisiklet kenti olacağına inandıklarını ifade ederek, “Festivale katılanlar sporu ve eğlenceyi bir arada yaşayacaklar. Ülkemizde son dönemlerde yaşanan üzücü olaylara bizler farklı bir pencereden bakarak birlik, beraberlik ve kardeşliğin örneğini ortaya koymak istedik. İlçe Kaymakamımıza, Yeşilyurt Belediye Başkanımıza ve diğer yetkililere çok teşekkür ediyorum. Özellikle Belediye Başkanımız Hacı Uğur Polat bisiklet sporunun gelişmesi için ciddi destekler sağladı, beş yılda geleceğimiz noktaya bir yılda getirdi. Malatya bisiklet kenti olacaktır. İlçemizin bazı caddelerinde bisiklet yolları yaptı, buraları da gezeceğiz” dedi.
“Sağlık ve spor açısından bisiklet kullanımı çok faydalıdır”
Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, bisiklet sevdalılarının kentin güzelliklerini yakından tanırken kampta düzenlenecek çeşitli etkinliklerle de tam bir festival atmosferini yaşayacağını ifade etti. Festivalin amacının bisiklet turizmini ve sporunu yaygınlaştırmak olduğunu anımsatan Polat, “Dolu dolu bir program hazırlandı. Bir yandan kente dair doğal, tarihi ve kültürel değerleri tanıtma imkânı tanırken diğer yandan da sağlıklı yaşamın en önemli destekçisi olan bisiklet sporunun da yaygınlaştırılması ve cazip hale getirilmesini amaçladık. Festivalin bir diğer hedefi de vatandaşlara bisiklet kullanımını özendirmektir. Bisiklet kullanımını teşvik etmek ve bisiklet turizminin yaygınlaştırılmasını amaçlıyoruz. Sağlık ve spor açısından da bisiklet kullanımı çok faydalıdır. Festivalimizi gelecek yıllarda da sürdüreceğiz. Bisiklet tutkunlarını ilimizde misafir ettiğimiz için çok mutluyuz. Organizasyonda emeği geçen herkese teşekkürleri sunuyorum” şeklinde konuştu.
“Festivallerin önemi büyük”
Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu ise konuşmasında, “Ülkemiz üzerinde oyunlar oynayan fitneci ve hainlerin planları hiç bitmiyor. Toplumun tüm kesimlerinin kardeşçe yaşayacağı bir havayı solumak için sporun farklı bir önemi vardır. Birlik ve beraberliğimizi kuvvetlendirmek adına bu tip organizasyonları önemsiyoruz. İnsanlarımıza kültürel ve sportif faaliyetlerle iyiliği, güzelliği ve mutluluğu aşılamamız lazım. Böylesine kritik bir süreçten geçtiğimiz bugünlerde Malatya’ya gelip bisiklet festivaline katılan tüm sporcularımıza teşekkür ediyorum. Malatya kardeşliğin başkentidir, kardeşliği ve beraberliği burada soluyoruz. Yurdumuzun dört bir tarafından gelen bisiklet severleri ilimizde misafir ettiğimiz için çok sevinçliyiz. Sosyal projelere her zaman destek veren Belediye Başkanımıza da ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.