81 Generale Kötü Haber

07 Ağustos 2015

81 Generale Kötü Haber

Paralel örgütün devlet içindeki uzantılarına yönelik mücadele kararlılıkla sürüyor. Yargı ve polis teşkilatına sızarak darbe girişiminde bulunan çetenin, deşifre edilerek büyük oranda temizlenmesinin ardından, Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki (TSK) paralel kadrolarla mücadeleye de hız verildi. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın, paralel yapının TSK’daki örgütlenmesine ilişkin geçtiğimiz hafta yaptığı, “binin üzerinde kişi hakkında ihbar geldi” açıklamasının ayrıntılarına, Akşam gazetesi ulaştı.

HEDEF ŞAŞIRTMAK İSTEDİLER 

Çeşitli rütbelerdeki 1526 TSK personeli hakkında, “paralel yapıyla bağlantılı oldukları” iddiasıyla Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı’na ihbarda bulunuldu. İhbar edilen TSK personelinden 81’nin, general ve amiral rütbesindeki isimlerden oluştuğu belirlendi. Yapılan ihbarları tüm yönleriyle araştıran Genelkurmay Başkanlığı’nın, ciddiyetten ve hukuki dayanaktan yoksun iddia ve suçlamaları ayıkladığı belirtildi.

MİT İLE BİLGİ ALIŞVERİŞİ YAPILIYOR

TSK’ya kadar sızmayı başaran paralel yapı ile mücadele eden Genelkurmay Başkanlığı’nın, ihbarlarla ilgili idari ve adli soruşturma sürecinde, MİT ile yazışma yaparak, karşılıklı bilgi paylaşımında bulunduğu da ifade edildi.

Askeri savcılık soruşturması

Elektronik postayla yapılan ihbarların değerlendirildiği ve 1481 personel hakkındaki iddiaların incelenmeye değer bulunduğu  kaydedildi. Genelkurmay Başkanlığı’nın, çeşitli rütbelerdeki 26 personelin bilgilerini Askeri Savcılığa gönderdiği ve soruşturma sürecinin başlatıldığı vurgulandı.

Ne demişti?

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, paralel yapı ile mücadelenin TSK kapsamında kararlılıkla sürdüğünü ve kadrolara ilişkin ihbarların soruşturulduğunu belirterek şunları söylemişti: Bu ihbarlarla ilgili, hem idari hem de Genelkurmay Askeri Savcılığı tarafından soruşturmalar başlatılmıştır. Milli Güvenlik Siyaset Belgesi içinde yer alan bir yapının milli ordu içinde yer alması kabul edilemez.

Star Gazetesi

Anahtar Kelimeler:
, , ,