ABD’den Skandal Açıklama

30 Ekim 2015

Allen, Senato Dış İlişkiler Komitesi’nde ABD’nin Ortadoğu stratejisi konulu oturumda konuştu. DAEŞ’e karşı yürütülen mücadelede oluşturulan uluslararası koalisyonun çalışmalarına ilişkin bilgi veren Allen, bir yılı aşkın süredir devam eden hava saldırıları sonucunda örgütün özgürce hareket edebileceği alan bulamadığını vurguladı. Örgütün hedeflerine yönelik Irak ve Suriye’de 7 bin 500’den fazla havadan saldırı yapıldığını belirten Allen, bunun 6 bininin sadece ABD güçlerince gerçekleştirildiğini anlattı. Allen, ayrıca mayıstan itibaren de DAEŞ’in üst ve orta düzey temsilcilerinin onlarcasının öldürüldüğünü dile getirdi.

– “Avrupalı partnerlerimizin bize İncirlik’te katıldığını görmek isteriz”

ABD öncülüğündeki koalisyonun Irak ve Suriye’de saldırılarına devam ederken Avrupalı müttefiklerinin de İncirlik Üssü’nü kullanmaları çağrısında bulunduklarını belirten Allen, “Avrupalı müttefiklerimizin birçoğuyla bize sahada İncirlik’te katılmaları konusunda aktif görüşme içerisindeyiz. İncirlik bizim kullanımımıza açılan bir üs. Şu anda henüz yanıt almadık. Bu mücadelede bizimle olan Avrupalı partnerlerimizin ve Avustralyalı meslektaşlarımızın İncirlik’te bize katıldıklarını görmek isteriz. Görüşmeler şu anda devam ediyor. Avrupalılar isteğimizi değerlendiriyor” diye konuştu.

Allen, “Zaman geçtikçe ve daha fazla olanak bizim için uygun hale geldikçe Avrupalı partnerlerimizin Suriye’de daha aktif hale geleceğini görebiliriz” dedi.

– ABD’nin YPG’ye desteği

Oturumda senatörlerin sorularını da yanıtlayan Allen, bir soruya verdiği yanıtta, DAEŞ ile mücadelede, Türkiye ile işbirliği içerisinde bulunulurken Suriye’de YPG güçlerine verilen desteğin kendilerinin karşı karşıya bulunduğu “karmaşık zorluklardan” biri olduğunu dile getirdi.

“Bu, şu anda yüz yüze kaldığımız en çok kompleks zorluklardan biri” ifadesini kullanan Allen, Suriye’de Kürt unsurların Kobani’nin savunulmasında önemli bir rol üstlendiğini, Türkiye’nin de hava üslerini koalisyonun kullanımına açmasının ardından PKK’nın şiddet eylemlerini başlattığını gördüklerini anlattı.

Allen, PKK’nın bir terör örgütü olduğunu, Türkiye’nin bu örgüte karşı mücadelesini desteklediklerini ve Türklerin kendilerini savunmak için PKK saldırıları karşısında adımlar attığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“PYD ve silahlı kolu YPG’yle ilişkilerimizi, sınırın güneyinde herhangi bir taraftan saldırı olmadığı sürece korumak adına çok kırılgan bir diplomatik süreçte Türklerle birlikte çalıştık. Bu durumu yönetebilmek için çok çaba sarf ettik. Türkiye, PKK’nın saldırıları karşısında kendini koruma girişiminde bulunuyor ve aynı zamanda da sınırını ve bizim YPG ile ilişkimizi yönetmek istiyor. Bu noktada onlarla iyi çalıştığımızı düşünüyorum”.

ABD Başkanı Obama’nın terör örgütü DAEŞ’e karşı küresel koalisyon için özel temsilciliğini yürüten emekli general Allen, 13 aydır sürdürdüğü görevini önümüzdeki ay bırakacak. Allen, görevini 12 Kasım’da ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Brett McGurk’a devredecek.

Star Gazetesi