Afşin’e 2 Bin Kişilik Külliye

28 Ocak 2016

Kaymakam Budan, ilçe merkezine yapılacak “Külliye” projesini, Afşin Hükümet Konağı’nda düzenlediği basın toplantısıyla tanıttı. Budan, ilçe merkezinde eski emniyet müdürlüğü ve eski ilçe milli eğitim müdürlüğünün bulunduğu alana 2 bin kişilik yeni bir cami inşa edileceğini söyledi.
Külliyenin ana giriş kapsının UNESCO Dünya Kültür Mirası aday listesinde olan Afşin Eshab-ı Kehf’in taç kapısı şeklinde yapılacağını belirten Budan, “İlçemizde, gencinden yaşlısına, bayandan erkeğe toplumumuzun tüm kesimlerinin faydalanacağı bir proje için kolları sıvadık. Külliyenin içerisinde 350 kişilik konferans salonu, öğrencilerin faydalanabileceği kütüphane yer alacak. Bizden sonraki nesillere kalacak güzel bir miras ortaya çıkacak” dedi.
Külliyenin proje aşamasının tamamlandığını belirten Kaymakam Budan, şöyle devam etti:
“Bu eserin ilçemize kazandırılmasında, Cumhurbaşkanımız Baş Danışmanı Sefer Turan, Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü İsmail Palakoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığımız ve bu işte görev alanlara çok teşekkür ediyorum. İlçemizde ise bu eserin ilçemize kazandırılması için Afşin Belediye Başkanımız Mehmet Fatih Güven emek sarf ettiler. İnşallah sivil toplum örgütü başkanlarımızın katkılarıyla da her vatandaşımızın kendisinde bir parça bulacağı külliyeyi tamamlayarak vatandaşlarımızın hizmetine kazandıracağız.”
İnşaat sezonunun başlamasıyla birlikte Külliye Projesi için geniş katılımlı, temel atma töreni düzenleneceğini belirten Budan, “Diyanet İşleri Başkanlığımız bu proje için 7 milyon TL ödenek ayırdı. Proje 2 yıl içerisinde tamamlanarak Afşinli vatandaşlarımızın hizmetine sunulacak. İnşaat sezonu başlayana kadar eserin yapılacağı alandaki binaların yıkılarak temizlenmesi çalışmalarımıza en kısa zamanda başlayacağız” diye konuştu.
Afşin’e çok ciddi bir eser kazandırılacağının altını çizen Budan, “Eserin yapılması için 7 milyon TL’lik bir bütçe ayrıldı. Fakat külliyeye yaklaşık olarak 10-11 milyon TL gibi masraf çıkacak. Sadece külliyenin yapımında kullanılmak üzere kaymakamlığımızın öncülüğünde, ilçe müftülüğü olarak Vakıf Bankası’nda Afşin Yeni Camii ve Külliye İnşaatı adı altında yardım hesabı açıldı. Bu esere katkı sağlamak isteyen vatandaşlarımız bu hesaba yardımda bulunabildiler” dedi.
Daha sonra konuşma yapan Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, “Şuanda belediye olarak kamulaştırma çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah bu eseri en kısa zamanda tamamlayarak Afşinli vatandaşlarımızın hizmetine kazandırırız” diye konuştu.
Külliyenin, Afşin için yüz güldürecek bir eser olduğunu söyleyen İlçe Müftüsü Yakup Yıldırım, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın dünyanın her yerinde cami yaptığını ifade etti.
Basın toplantısına, İlçe Emniyet Müdürü Turan Yüce, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahir Turan, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bekir Sıtkı Can, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hakan Topaktaş, Ziraat Odası Başkanı Hasan Akpınar, Şoförler Odası Başkanı Adnan Kabaağaç ve Esnaf Sanatkarlar Kooperatifi Başkanı Mehmet Yaşar Polat katıldı.

İHA

Anahtar Kelimeler:
, , , , , ,