Akdoğan: Çatışmasızlık ilanı seçim taktiği

13 Ekim 2015

Akdoğan: Çatışmasızlık ilanı seçim taktiği

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan Haber Türk’te katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. PKK yönetiminin 11 Ekim’de ateşkes sinyali vermesini yorumlayan Akdoğan “Buna karnımız tok” dedi. 

‘BUNLAR TAKTİK HAMLELER’

Yalçın Akdoğan, şöyle konuştu:

”Terör örgütü sıkıştığı zaman, kış üslenmesine gideceği zaman veya siyasi uzantısının işine yarasın diye bu tür siyasi taktik hamleler içerisine girdiğini çok gördük. Buna karnımız tok. Sen ortalığı yakacaksın, yıkacaksın, zulüm edeceksin, insanları öldüreceksin, devlete savaş açacaksın, bütün projelerin çökecek. Devrimci halk savaşın çökecek, şehir milislerin çökecek, özerklik ilanların çökecek ondan sonra ‘ben seçim güvenliği olumsuz etkilenmesin istiyorum’ diyeceksin. Bu geçen seçimden önce senin oradaki baskıların olumsuz etkilemedi mi?” 

‘HİÇ BİR KIYMETİ YOK’

 

Akdoğan, örgütün, tam anlamıyla bir eylemsizlik kararı alması ve Türkiye’yi terketmesi gerektiğini vurgulayarak, bunların oluşmaması durumunda örgütün söyleyeceğinin hiçbir kıymeti olmayacağını ifade etti. Akdoğan, Çözüm Süreci’nin sahibinin hükümet olduğuna, bu sürecin devam etmesi için gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması gerektiğine dikkati çekti.

 

Seçim güvenliğinin sadece sandık güvenliği olarak algılanmaması gerektiğini kaydeden Akdoğan, bu söylemin, halkın tehdit edilmemesi ve iradesini sandığa yansıtabilmesi için alınan tedbirleri de kapsadığını dile getirdi.