Askere kanlı saldırı

29 Eylül 2015

Askere kanlı saldırı

Teröristlerin 400 kiloluk bombayı yağmurlu ve sisli havadan da yararlanarak yola döşedikleri ortaya çıktı. Hainler 400 kiloluk patlayıcıyı askeri araçların geçişi sırasında uzaktan kumanda ile patlattı.

Patlamada, çok sayıda yaralının olduğu, şehit olan asker sayısının ise 16 olduğu iddia ediliyor.

Patlayıcıların patlatılması ile 2 zırhlı aracın ağır hasar görmesi sonucu yaralanan askerler helikopterlerle Yüksekova Devlet Hastanesine getirildi.

Şehit ve yaralıların olduğu saldırıdan sonra bölgede hava destekli operasyon başlatıldı. Özel birliklerin de katıldığı operasyonda teröristlerle sıcak temas kurulduğu ve çok sayıda PKK’lının öldürüldüğü gelen bilgiler arasında.

Meydana gelen patlamada ve ardından bölgede hava destekli başlatılan operasyon sırasında çıkan çatışma nedeniyle yaralıların olduğu belirtildi. Operasyona özel birliklerin de katıldığı belirtildi.

Olumsuz hava şartlarına rağmen, savaş helikopterleri desteğinde operasyona çıkan özel birlikler, Cilo Dağı’nda yuvalandıkları belirtilen 250’ye yakın teröristi, çembere aldı.

Bu arada, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Hakkâri’deki terör saldırısından hemen sonra Konya’dan Ankara’ya geçerek güvenlik toplantısı yaptı.

Başbakanlık Resmi Konutu’nda basına kapalı gerçekleşen toplantı, yaklaşık 1 saat 20 dakika sürdü.

Toplantının ardından Genelkurmay Başkanlığınca açıklama yapılacağı bildirildi. Toplantıya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Başbakan Yardımcıları Yalçın Akdoğan, Tuğrul Türkeş, Cevdet Yılmaz, İçişleri Bakanı Selami Altınok, Adalet Bakanı Kenan İpek, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Başbakanlık Müsteşarı Kemal Madenoğlu, Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz ve AK Parti İstanbul Milletvekili Ali Sarıkaya katıldı.

Anahtar Kelimeler:
, , , , ,