Assange: NBC o haberi darbecilere destek için yaptı

06 Ağustos 2016

ABD merkezli NBC News Televizyonu’nun Türkiye’deki darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya’ya sığınmaya çalıştığı yönünde haber yaptığını hatırlatan Wikileaks’in kurucusu Julian Assange, bunun, darbecilere destek anlamına geldiğini söyledi.

‘DARBECİLERE DESTEK İÇİN…’

Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’nde Russia Today’den Afshin Rattanzi’ye konuşan Assange, NBC’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili yaptığı yalan habere değindi. Assange, “Darbenin ortasında, NBC Erdoğan’ın sığınma için Almanya yolunda olduğunu yazdı. Ve bunun kendilerine ABD’li askeri kaynaklarca söylendiğini belirttiler.

Burada neler dönüyor? Bu tüm dünyaya yayıldı ve Türkiye’deki darbenin başarı şansını arttırmak için kullanıldı. Çünkü eğer bir başkan ülkesinden kaçtıysa; bu, kontrolü kaybetmiş olduğu anlamına gelir” dedi.

‘İLİŞKİLER CİDDİ TEHLİKEDE’

Assange, ABD’de Demokrat Parti’nin başkan adayı Hillary Clinton’a yakınlığıyla bilinen NBC News’ün böyle bir haber yapmasının NATO müttefiki Türkiye ile olan ortaklıklara nasıl bir etkisi olacağına dair soruyu “Her hükümetin sıkıntı yaşayabileceğini düşünüyorum.

Çünkü Türkiye’deki bu darbe çok ciddi bir iş. Yüzlerce insan öldü, yüz binlerce insan darbe sonrası operasyonlarda gözaltına alındı ya da kovuldu. Gelinen noktada hem Ankara-Washington ilişkilerinin hem de Türkiye-NATO ittifakının ciddi tehlikede” şeklinde yanıtladı.

TÜRKİYE ÖZÜR BEKLİYOR

Ankara, söz konusu haberin ardından NBC News televizyonundan özür talep etmiş; Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği tarafından televizyon kanalına gönderilen mektupta, NBC’nin kanlı darbe gecesinde yaşananlara dair “kabul edilemeyecek bir gazetecilik” yaptığı belirtilmişti.

NE OLMUŞTU?

NBC News televizyonu 15 Temmuz gecesi bir ABD Savunma Bakanlığı yetkilisine dayandırdığı haberinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uçağının İstanbul’a iniş yapmasına izin verilmediğini ve Erdoğan’ın Almanya’dan sığınma talebinde bulunduğunu öne sürmüştü. 

Ancak ABD televizyonunun bu iddiasının kısa süre sonra yalan olduğu ortaya çıkmıştı. Zira, Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı gece İstanbul Atatürk Havalimanı’na gelmiş ve burada bir de konuşma yapmıştı.

Türkiye’deki durumun istikrara kavuşmasının arından Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği, bir mektup göndererek, NBC televizyonunu ve yapımcı Kyle Griffin’i sorumsuz tavırları nedeniyle suçlarken, özür talebinde bulundu.

Anahtar Kelimeler:
, , , , ,