Azeri Yazar: Putin Neden Çıldırdı!

12 Aralık 2015

İşte Nuriyeva’nın o yazısı:

Türkiye, sınırlarının ihlali sonucunda angajman gereği düşürülen uçak olayı, Putin’in kendi toplumuna hesap verme ölçüsünü artırdı.
Putin’in kibrinin ezilmesi söz konusu oldu. Putin esasında kibirli biridir ve bu olaya da şahsi değerlendirmeyle yanıt vermekte.
Ve elbette olayı bu kadar uzatmasının nedeni; yeni durumdan, yeni fayda ile çıkma hırsı. Suriye’ye; bu olayı bahane ederek, yeni askeri güç yerleştirme hevesini de anlamak mümkün.
İran’ın kılavuzluğunda hareket ettiğini de göz ardı etmemek lazım. Putin; acilen alternatif pazarlar bulunması gerekiyor. Yoksa savaş açacak, ekonomik manevralar yapacak güçte değil şu anda. Rusya’nın “zayıf halkaları” yeterince fazla! Bunu doğru tespit edip, ona göre strateji belirlemek gerekiyor. Rusya’da, aklı başında entelektüellerin varlığını da göz ardı etmemek lazım. Putin’den hesap sorma, giderek hızlanacak. Esasında Putin’in çılgın tavırlarının altında yatan budur. Bu dengesizlikten, kötülük beklemekte ve buna hazır olmakta yarar vardır. Savaş beklememiz doğru olmaz. Lakin Suriye’de Kürdistan kartını, Ermeni kozunu, PKK – YPG terörünü kullanacağını da beklemek lazım. Rusya’ya pabucunu ters giydirenleri, İRAN ve BATI’da aramak lazım…

Yeni Akit

Anahtar Kelimeler:
, , , ,