Bakan Tüfenkci’den Büyükelçi’ye Malatya kayısısı

12 Ağustos 2016

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Güney Afrika’nın Türkiye’nin Afrika kıtasıyla bağlarını güçlendirmesi açısından önemli bir ülke olduğunu söyledi. Güney Afrika ile ticaret hacminin 2015 yılında 1,4 milyar dolar olduğunu belirten Tüfenkci, ülkeler arasındaki ticaret hacmi potansiyelinin çok daha yüksek olduğunu vurguladı. Tüfenkci, FETÖ’nün 15 Temmuz başarısız darbe girişimine de değinerek, söz konusu terör örgütü hakkında bilgi verdi. FETÖ’nün sapkın dini inançlarını halka silah zoruyla enjekte etmeye çalıştığını ifade eden Tüfenkci, bu yapının demokratik, laik, hukuk devletini hedef aldığına işaret etti. Tüfenkci, darbe girişiminin tüm sorumlularının yargı önünde hesap vereceğini kaydetti.
FETÖ’nün küresel okullar, iş dernekleri ve kültürel örgütler şebekesi olarak faaliyet gösterdiğini anlatan Bakan Tüfenkci, “Bu örgüt, faaliyetlerini finanse etmek ve hain uluslararası şebekesini sürdürebilmek için çeşitli ülkelerde bir yolsuzluk ağına sahiptir. Bu yapının masum ve legal faaliyetleri ardında müthiş bir illegal yapı göstermektedir. Bu grup sadece Türkiye için değil, karanlık faaliyetlerini yürüttükleri diğer ülkeler için de tehdit oluşturmaktadır. Bunlarla uluslararası alanda mücadele etmek gereklidir” şeklinde konuştu. Bu tehdidin bertaraf edilmesinde dostların desteğinin önemli olduğunun altını çizen Tüfenkci, teröre ve terörizme karşı tüm dünyadan ortak ve net bir tavır beklediklerini söyledi. Tüfenkci, Güney Afrika ile ekonomik ve ticari ilişkilerin daha ileriye taşınması yönünde Bakanlık olarak görev ve yetki alanları dahilinde her türlü işbirliğine açık olduklarını sözlerine ekledi.
Güney Afrika Büyükelçisi Pule I. Malefane ise Güney Afrika Cumhuriyeti olarak demokratik yollarla seçilmiş bir hükümete karşı sebebi ne olursa olsun, her türlü faaliyete ve girişimine karşı olduklarını, bunun hiçbir haklı gerekçesinin olmayacağını söyledi. Kendi web sitelerinde yayımladıkları mesajla da bu girişimi kınadıklarını kaydeden Malefane, hayatını kaybeden kişilerin ailelerine taziyelerini iletti. Gülen’in dünyanın her tarafında olduğu gibi Güney Afrika Cumhuriyeti’nde de destekçilerinin olduğunu belirten Malefane, FETÖ’nün Güney Afrika’da yürüttüğü eğitim faaliyetlerinin hükümetle müştereken yürütülen faaliyetler olmadığının altını çizdi. Malefane, Gülen okullarının Güney Afrika’da en fazla riske, tehlikeye ve sıkıntıya maruz kalan kişilere karşı eğitim programları yürüttüklerine değindi. Türkiye’de kapatılan kurumlarda okumakta olan Güney Afrikalı öğrencilerin olduğunu hatırlatan Büyükelçi Malefane, bu öğrencilerin okullarına devam edemediklerini söyledi. Malefane, bu öğrencilerin örgütün gerçek amacını bilmeyen, masum öğrenciler olduğuna dikkati çekerek, öğrencilerin eğitim hayatlarına başka okullarda devam edebilmesi için destek istedi. Malefane, iki ülke arasındaki ticaret hacminin daha da artırılabileceğini dile getirerek, ikili işbirliklerinin artırılması gerektiğine dikkati çekti. Malefane, Güney Afrika’da yatırım yapmak isteyen yatırımcıların, siyasi olaylardan dolayı yatırımlarının hiçbir zarara uğramayacağının, yatırımlarının garanti altına alınacağının anayasal güvence altına alındığını sözlerine ekledi.