Başbakan Davutoğlu Bayram Namazını Diyarbakır’da Kıldı

10 Ekim 2015

Başbakan Davutoğlu Bayram Namazını Diyarbakır'da Kıldı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Diyarbakır’a geldi. 

Başbakan Davutoğlu ve beraberindekileri taşıyan özel uçak “DAP” saat 00.30’da Diyarbakır Havaalanı’na indi. Davutoğlu, Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ve öteki ilgililer tarafından karşılandı.

Başbakan Davutoğlu ile eşi Sare Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu da Diyarbakır’a geldi. 

Davutoğlu, oğlu Mehmet Davutoğlu ile konakladığı otelden makam aracıyla Ulu Cami’ye geçti.

Burada, sabah namazını kılan Başbakan Davutoğlu, daha sonra vaazı dinledi. Bayram namazını da bu camide kılan Davutoğlu, namaz sonrası vatandaşlarla bayramlaştı.

Namaz sonrası vatandaşlarla bayramlaşan Davutoğlu, ardından gazetecilere açıklama yaptı. Konuşmasında birlik ve beraberlik mesajları veren Davutoğlu şunları söyledi:

“BU ZOR GÜNLER GEÇECEK”

“Şehitlerimize ve hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet diliyorum. Bu dönemde hüzün yaşayan bütün annelerimize taziyelerimi sunuyorum. Bu zor günler geçecek. En büyük gücümüz bayramlarda olduğu gibi omuz omuza durmamızdır. Bizim Türkiye’deki bütün sorunları çözme amacımız bakidir. Herkesin bu çözüme katkı sunması önem taşımaktadır. Yapılan operasyonlar sadece terör odaklarına yöneliktir. Allah bayramımızı kardeşliğimizi daim eylesin. Allah bizi bir, diri eylesin. Türkiye içinde huzursuzluk çıkarmak isteyenlerle Filistin’e sahip çıkmamıza engel olmak isteyenler aynı saftadır.”

“SEÇİM İÇİN GELMEDİM

Davutoğlu, bir gazetecinin bayramda neden Diyarbakır’a geldiniz sorusuna da şu yanıtı verdi: “Diyarbakırlılar benim Diyarbakır’a nasıl aşık olduğumu bilirler. İnsanlık tarihinin bütün birikimini görmek isterse Diyarbakır’ı görmesi lazım. Sadece mimarisiyle bütün tarihimizin her aşamasına hakimdir. Diyarbakır insanı da kadim geleneğin bütün özelliklerini yansıtır. Diyarbakır’ın insanına selam verdiğinizde hediye alırsınız, gözlerine baktığınızda muhabbet alırsınız. Bayramı Diyarbakır’da başlatmakla, Konya ile arasında bir fark olmadığını göstermektedir. Bugün seçim için gelmedim. Bugün hiçbir siyasi faaliyette bulunmayacağım. Bundan sonra da sık sık Diyarbakır’a geleceğiz.”