Başbakan Yıldırım: Dinimizi bu sömürücülere karşı koruyacağız

03 Ağustos 2016

Başbakan Binali Yıldırım meydanlarda demokrasi nöbeti tutan vatandaşlara telekonferans yoluyla seslendi. 

Başbakan Binali Yıldırım’ın konuşmasından satır başları şöyle:

FETÖ Cumhurbaşkanımızı öldürmek, hükümetimizi devirmek istedi. Münafıklar bunu başaramadılar.  Bu darbeciler tankların karşısında duramayacağımızı zannettiler. Ancak bu aziz millet, darbecilere dersini verdi.

Bombaları, kurşunları yürekleriyle söndürdüler. Bayrağı çiğnetmediler. Milletimiz bu süreçte demokrasiye, milli iradeye, Türkiye’ye en güçlü şekilde sahip çıktı. Bayrağını dış güçlerin maşalarına teslim etmedi. 

TÜRKİYE’NİN NAMUSUNU DARBECİLERE TESLİM ETMEYİZ

Siz görevinizi şanla, şerefle yaptınız. Emin olun ki son nefesimize kadar biz de hükümet olarak emrinizdeyiz. O karanlık gece, başkomutanımız Cumhurbaşkanımızın şu önemli sözüyle aydınlandı: İnin meydanlara, bu darbeci bozuntularına dersini verelim.

Biz milletin, Hakk’ın gücünden başka güç tanımayız. Milletin namusunu asla darbecilere teslim etmeyiz. Tankların karşısında dimdik durdunuz. Ruhunu başka ülkelere satan FETÖ’ye dersini verdiniz. Millet iradesi dimdik ayakta.

BU HAİNLERE MÜSAMAHA GÖSTERMEYECEĞİZ

Bütün siyasi hesapları bir tarafa bıraktık, farklılıklarımızı aynı potada erittik. Bu güzel birliği inşallah devam ettireceğiz. Birbirimizin hukukunu sonuna kadar koruyacağız. Ülkemizin düşmanlarına vereceğimiz en güzel cevap kardeşliğimizdir. Türkiye bir hukuk devleti, hukuk işliyor. Bu hainlere müsamaha asla göstermeyeceğiz ancak intikam, merhamet duygusuyla değil, adalet anlayışıyla bu hesabı soracağız.

Mehmetçik bizim canımızdır, kışlalar peygamber ocağıdır, ordu ve emniyetteki hainlerle şanlı ordumuzu, şanlı kuruluşlarımızı birbirinden ayırt edelim.

ŞEHİT AİLELERİNİ VE GAZİLERİMİZİ DEVLETİN HİMAYESİNE ALDIK

Darbe girişimini başlatanlar subay elbisesi içine girmiş katillerdir, canilerdir, FETÖ elemanlarıdır. Onlarla ülkesini, milletini, bayrağını seven askerlerimizi asla karıştırmayalım. Şehitlerimizi, demokrasi kahramanlarımızı bir kez daha rahmetle anıyorum. Şehitlerimizin emanetine sonuna kadar sahip çıkacağız. Çıkardağımız kanunlarla şehit ailelerini ve gazilerimizi devletin himayesine aldık.

TÜRKİYE EKONOMİSİ SAPASAĞLAM AYAKTADIR

Türkiye’nin ekonomisi en güzel sınavını vermiştir, sapasağlam ayaktadır. En ufak bir sarsıntı olmamıştır. Bu da bazılarının canını sıkmış, not düşürelim demişler. Biz başkalarının verdiği nota göre ayakta değiliz. Bize notu 79 milyon vatan evladı verdi. O gün dövizlerini bozdurdular, bunların oyununu kursaklarında bıraktılar. İşte millet böyle olur. 

DİNİMİZİ KİRLETEN İSTİSMARCILARA GEÇİT VERMEYECEĞİZ

Bugünlerde Türk milleti ne kadar asil olduğunu bir kez daha bütün dünyaya gönderdi. Değerli kardeşlerim, siz meydanlara sahip olun gerisini bize bırakın. Bu işi başımıza saranların hesabını göreceğiz. Bir daha bu ülkeyi darbelerle dünya kamuoyunda küçük düşürmeye çalışan çetelere fırsat vermeyecek şekilde işlerimizi düzene koyduk.

Aziz dinimizi kirleten bu istismarcılara asla geçit vermeyeceğiz.

Dinimizi bu sömürücülere karşı koruyacağız. Dinimize de, vatanımıza da sahip çıkacağız.  

Avrupa duysun, dünya duysun, Türkiye bugün 15 Temmuz öncesine göre daha güçlüdür.

Siyaset kurumları bugün daha da itibarlı hale gelmiştir. Demokrasimiz, hukuk devleti daha da güçlenmiştir.

Türkiye dimdik ayaktadır. Allah hepinizden razı olsun.