Başkanlık Sistemi Geleceğimiz İçin haberi

31 Mayıs 2015

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yeni anayasa ve başkanlık sistemi ile ilgili sözlerini eleştirenlere “ben bunları şahsım için değil milletim için, ülkemin geleceği için ifade ediyorum” diyerek yanıt verdi. “Türkiye başkanlık sistemine geçtiğinde kim ölür, kim kalır, kim devlet başkanı olur, onu ancak Allah bilir” diyen Erdoğan “Bunun kararını verecek olan sizlersiniz, aziz milletimdir” diye konuştu. Sisteme karşı çıkanların da “Acaba başkanlık sistemine geçilirse biz bir daha iktidar yüzü görebilir miyiz, bir daha koalisyon ortağı olabilir miyiz?” gibi düşüncelerle sisteme karşı çıktığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Ziraat Odaları Birliği 26. Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, şunları söyledi.

KENARDA BEKLEMEM DÜŞÜNÜLEMEZ: Türkiye’nin milletin oyuyla iş başına gelmiş ilk cumhurbaşkanı olarak bu süreçte bir kenarda beklemem elbette ki düşünülmez. Ülkemin ve milletimin geleceği ile ilgili görüşlerimi seçim döneminde de her fırsatta ifade ediyorum, etmeye de devam edeceğim. Gerek toplu açılış törenleri vesilesiyle gittiğim illerimizde gerekse de katıldığım diğer programlarda düşüncelerimi, tekliflerimi milletimle paylaşıyorum. Herhangi bir siyasi parti için değil, Türkiye için, tüm milletimiz için, ne düşünüyorsam, ne hedefliyorsam onu söylüyorum.

PARLAMENTER SİSTEM MİADINI DOLDURDU: Türkiye’nin yeni bir anayasaya ve bununla birlikte başkanlık sistemine ihtiyacı var. Önümüzdeki dönemin Yeni Türkiye’nin inşası için önemli bir dönem olacağına inanıyorum. Yeni Türkiye için yeni anayasaya ve bununla birlikte başkanlık sistemine ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Halkın doğrudan cumhurbaşkanını seçtiği 10 Ağustos 2014 tarihi itibariyle parlamenter sistem miadını doldurdu. Yeni anayasa ülkemiz için artık bir zorunluluk haline gelmiştir.

KİMSE RAHATSIZ OLMASIN: Hiç kimse benim bu tekliflerimden bu görüşlerimden rahatsız olmamalıdır. Çünkü ben bunları şahsım için değil milletim için, ülkemin geleceği için ifade ediyorum. Bu konuda da beni en iyi anlaması gereken benim çiftçi kardeşlerimdir. Sizler toprağı sürer tohumu atar tüm hazırlıkları yapar sonra da ürünün boy vermesini olgunlaşmasını beklersiniz. Ama o üründen sizin faydalanıp faydalanamayacağınız belli değildir çünkü dünya fani.. Öyle mi? Hepimiz gelip geçeceğiz. Ama bunun için toprağı ekmekten tohumu saçmaktan vazgeçiyor muyuz? Hayır.

KARAR MİLLETİN: Ben de ülkemin ve milletimin geleceği için bu tartışmaları başlatıyor, yürütüyorum. Sonuçta yarın öbür gün Türkiye başkanlık sistemine geçtiğinde kim ölür kim kalır. Kim devlet başkanı olur onu ancak Allah bilir. Bunun kararını verecek olan sizlersiniz, aziz milletimdir. Çekinmeyelim, korkmayalım, bu fikirler tartışılsın. Ama birileri “Acaba başkanlık sistemine geçilirse biz bir daha iktidar yüzü görebilir miyiz, bir daha koalisyon ortağı olabilir miyiz?” gibi düşüncelerle ne yapıyor başkanlık sistemi olmaz diyor. Sıkıntı buradan geliyor.

Sabah