Bekiroğlu: İmam Hatiplerin önündeki askeri okul engeli kalkmalı

05 Ağustos 2016

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Başkanı Halit Bekiroğlu verdiği röportajda, yaşanan darbe girişimi ve İmam Hatip Okullarının önündeki askeri okul engeli hakkında konuştu.

Halit Bekiroğlu’nun röportajından başlıklar….

İMAM HATİP OKULLARININ GEÇMİŞTEN BUGÜNE GELDİĞİ NOKTAYI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

İmam hatip okullarının, dönem dönem bir takım engeller ve zorluklarla karşılaşılmasına rağmen bugün gelinen nokta itibariyle ülkemiz ve tüm İslam coğrafyası için makul ve mutedil bir model haline dönüştüğünü söyleyebilirim. İmam hatip okulları tam da ülkemizin sosyolojik yapısına uygun okullar. Milletimizin benimsediği sahip çıktığı okullara milletine yabancı olanlar darbe vurmaya kalktıysa da bu milletin evlatlarının eliyle okullarımız yeniden ihya edildi. Okullarımız siyasi ve konjonktürel bakış açılarından bağımsız bir şekilde ele alındığında gerek fenni gerek dini ilimler noktasında her dönem kendini ispatlamıştır. Yakın bir zamana kadar katsayı uygulaması ile üniversiteye giriş hakları engellenen imam hatip okullarımız, 60 binlere kadar düşen öğrenci sayısını bugün 1 milyon 300 bine çıkararak yeniden bir umut kapısı olmuştur.

İMAM HATİPLERİN SAYILARININ ARTMASI İLE İLGİLİ ELEŞTİRİLERE NE CEVAP VERECEKSİNİZ?

Esasında artış olarak belirtilen nicel duruma, 28 Şubat döneminde kapatılan okullarımızın açılması ve hak ihlalinin giderilmesi olarak bakmanın daha objektif olacağını düşünüyorum. İstatistik olarak ifade edecek olursam; son 5 yılda imam hatiplerde 2 kat artış oldu, ancak bu 28 Şubat’ta azalan sayımızın eski haline dönmesinden başka bir şey değil. Yani bahsedilen gibi abartılı bir durum yok ortada. Türkiye genelinde şu an 3 bin 300 imam hatip okulumuz var. Bunu tüm ortaokul ve liselere oranladığımızda sayısal artışın gayet makul olduğunu görebiliriz.

Sayısal artış ile ilgili nitelik üzerinden de değerlendirme yapılıyor. Şüphesiz nitelik önemli, nitelik olmadan eğitimin biçimsel/sayısal hiçbir önemi olmaz. Ama bu konuda niteliği niceliğe, ya da niceliği niteliğe kurban etmemek gerektiğine inanıyorum. Bunca yıl mağdur edilmiş bir camianın sayısal artışa paralel hemencecik nitelik meselesini halletmesini beklemek haksızlık olur. Buna rağmen 4+4+4 sonrası kat ettiğimiz mesafeye bakınca imam hatiplerin manevi bereketinden bahsetmek geçiyor içimden.

İmam Hatip Sanat Lisesi, İmam Hatip Fen Lisesi Geliyor

İmam hatiplerle ilgili yeni uygulamalar neler, proje okullarda neler yapılıyor?

Öğrencilere fen bilimleri yanı sıra dini eğitim imkanı da sunan imam hatip okulları, çocuklarının erken yaşlarda doğru din eğitimi almasını isteyen veliler tarafından her dönem tercih sebebi olmuştur. Bugün ülkemizde uygulanan eğitim sistemini göz önüne alarak imam hatip okullarındaki derslerin ve müfredatın diğer bütün okullarımızla eşdeğer olduğunu söyleyebilirim.