Bordo Bereli Olmak İçin Rekor Başvuru!

08 Kasım 2016

Özel Kuvvetler Komutanlığının dışarıdan ilk defa yaptığı “bordo bereli” personel alımı yoğun ilgi gördü.

Komutanlığa alınacak 200 muvazzaf subay ve 500 muvazzaf astsubay kadrosu için 4 günde 7 bin 929 kişi başvurdu.

Başvuruların 2 bin 757’si muvazzaf subay, 5 bin 172’si muvazzaf astsubaylık için. Muvazzaf subaylığa başvurmak için en az lisans mezunu olmak ve KPSS ilgili puan türünden en az 50 almak gerekiyor. Astsubaylığa başvurular için ise en az ön lisans mezunu olmak ve KPSS ilgili puan türünden en az 50 alma şartı aranıyor.

Kasım ayının başında başlayan başvurular ay sonuna kadar devam edecek. Başvuru şartlarına ilişkin detaylar Milli Savunma Bakanlığının internet sitesinde yer alıyor.

İLK KEZ DIŞARIDAN ALIM YAPILIYOR

Bakanlığın Personel Temin Dairesi Başkanlığınca yapılan alım birçok açıdan ilk olma özelliği taşıyor. Milli Savunma Bakanlığının teşkilat yapısı ve görevlerine yönelik gerçekleştirilen düzenlemelerin ardından Özel Kuvvetler Komutanlığına ilk defa bakanlık tarafından personel alımıyor.

Söz konusu alım, komutanlığa dışarıdan subay ve astsubay temini bakımından da ilk olma özelliği taşıyor. Daha önce Özel Kuvvetler Komutanlığında görev yapacak personel Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinden seçiliyordu.

Gönüllük esasına göre yapılan başvuruların ardından bordo bereli adayları yoğun kurs ve eğitimden geçiyordu. Bunlardan başarılı olanlar Özel Kuvvetler Komutanlığında görev almaya hak kazanıyordu.

HALİSDEMİR’Lİ AFİŞ

Milli Savunma Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek alıma ilişkin özel afiş de hazırlanmıştı. “Geleceğin subay ve astsubaylarını bekliyoruz” ifadesine yer verilen afişte bordo bereli askerlerin teçhizatlı fotoğrafları da yer aldı.

Afişteki en dikkat çekici ayrıntı ise FETÖ‘nün 15 Temmuz’daki darbe girişimi sırasında Ankara‘daki Özel Kuvvetler Komutanlığında darbe girişimine katılan generali vurduktan sonra şehit edilen Astsubay Ömer Halisdemir’in fotoğrafı oldu.