Bugün hava nasıl olacak? (23 Ocak 2015)

24 Ocak 2016

Bugün hava nasıl olacak? (23 Ocak 2015)

Yapılan son değerlendirmelere göre; Marmara’nın doğusu, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Tekirdağ-Çorlu, Balıkesir, Çanakkale’nin doğu ilçeleri, Kütahya ve Afyon çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle karla karışık yağmur ve kar, Akdeniz kıyıları ve Güneydoğu Anadolu’nun güneyinde yağmur şeklinde görülecek olan yağışların; İç Anadolu’nun doğusu, Batı Karadeniz kıyıları, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ile Sakarya, Kocaeli, Kahramanmaraş, Siirt ve Batman çevrelerinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

Rüzgarın genellikle kuzey ve kuzeybatı, Marmara’da kuzey ve kuzeydoğu yönlerden orta kuvvette, Marmara, Kıyı Ege, zamanla İç Anadolu’da kuvvetli (30-70 km/s), Güney Ege ile Batı ve Orta Akdeniz’de yer yer kısa süreli fırtına (50-80 km/s) şeklinde esmesi bekleniyor.

UYARILAR

YOĞUN KAR YAĞIŞI: Yağışların; İç Anadolu’nun doğusu, Batı Karadeniz kıyıları, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ile Sakarya, Kocaeli, Kahramanmaraş, Siirt ve Batman çevrelerinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı(su baskını, Buzlanma, don olayı, tipi şeklinde kar yağışı, çığ düşme riski ve ulaşımda aksamalar) vb.) tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON OLAYI: Bu sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerinde kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİ: Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli alanlarda çığ tehlikesi riski bulunduğundan yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

Marmara – Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin doğusu ile Balıkesir, Tekirdağ-Çorlu ve Çanakkale’nin doğu çevrelerinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Sakarya ve Kocaeli çevrelerinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde Trakya ile bölgenin güneydoğu kesimlerinde kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor.

BURSA           1
EDİRNE          1
ISTANBUL      2
KIRKLARELİ  1

Ege – Parçalı, iç kesimlerinin çok bulutlu, bugün (Cumartesi) Kütahya ve Afyonkarahisar çevrelerinin hafif kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; kıyılarında kuzeyli yönlerden kuvvetli, güneyinde zaman zaman kısa süreli fırtına (40-80 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor.

A.KARAHİSAR    -3
İZMİR                     7
KÜTAHYA             5
MANİSA                 3

Akdeniz – Parçalı çok bulutlu, Antalya il merkezi dışında bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur ve karla karışık yağmur, Kahramanmaraş çevrelerinde yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; Batı ve Orta Akdeniz’de kuzeyli yönlerden kuvvetli, zaman zaman kısa süreli fırtına (50-80 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç ve yüksek kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ADANA               12
ANTALYA           12
HATAY                12
ISPARTA             -1

İç Anadolu – Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; bölgenin doğusunda yerel olarak kuvvetli ve yer yer yoğun, kuzeybatısında hafif kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; gece saatlerinde kuzeyli yönlerden kuvvetlice (30-50 km/saat) eseceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ANKARA            -3
ÇANKIRI            -2
KAYSERİ           -1
KONYA              -2

Batı Karadeniz – Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kar yağışının; kıyı kesimlerinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde kıyılarında hafif, bölgenin iç kesimlerinde kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı bekleniyor.

BOLU                -2
DÜZCE              0
SİNOP                3
ZONGULDAK   1

Orta ve Doğu Karadeniz – Çok bulutlu ve bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kıyılarda karla karışık yağmur ve kar, iç kesimlerde kar şeklinde olması beklenen yağışların; bugün (Cumartesi) sabah saatlerinde Ordu ve Giresun çevreleri ile zamanla bölge genelinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde yer yer kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı bekleniyor.

AMASYA              0
ARTVİN                4
SAMSUN             4
TRABZON           3

Doğu Anadolu – Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kar yağışının; Elazığ, Van ve Iğdır illeri dışında kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde kuzeydoğusunda kuvvetli olmak üzere bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ERZURUM         0
HAKKARİ           -1
IĞDIR                   7
KARS                 -3

Güneydoğu Anadolu – Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yağmur, yükseklerinin karla karışık yağmur, gece saatlerinde kuzeyinde yer yer kar şeklinde olması bekleniyor. Bu gece ve yarın (Cumartesi) sabah saatlerinde bölgenin kuzeyinde yer yer buzlanma ve don olayı bekleniyor.

DİYARBAKIR    6
GAZIANTEP      7
SİİRT                  7
ŞANLIURFA     10

DENİZLERDE HAVA
Güney Ege ve Batı Akdeniz’de kuvvetli fırtına; gece saatlerinde Orta Akdeniz’de fırtına; Marmara ve Kuzey Ege’de fırtınamsı rüzgar bekleniyor.

Karadeniz: Parçalı ve çok bulutlu, yer yer yoğun olmak üzere kar yağışlı, Rüzgar: Batı Karadeniz’de kuzey ve kuzeybatıdan 3 ila 5 (20-40 km/s), batısı kuzeydoğudan 4 ila 6 (30-50 km/s), Doğu Karadeniz’de kuzey ve kuzeybatıdan 3 ila 5 (20-40 km/s) kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0m batısı 1,5 ila 2,5m, Görüş: İyi, yağış anında orta; yoğun yağış anında zayıf.

Marmara: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı, Rüzgar: Kuzey ve kuzeydoğudan 5 ila 7 (40-60 km/s) kuvvetinde, Dalga: 2,0 ila 3,0m Görüş: İyi, yağış anında orta.

Ege: Parçalı ve çok bulutlu, Rüzgar: Kuzey Ege’de kuzey ve kuzeydoğudan 5 ila 7(40-60 km/s), Güney Ege’de kuzey ve kuzeybatıdan 7 ila 9 (60-90 km/s) kuvvetinde, Dalga: 2,0 ila 3,0m, güneyi 4,5 ila 5,5m, Görüş: Zayıf.

Akdeniz: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, Rüzgar: Batı Akdeniz’de kuzey ve kuzeybatıdan 6 ila 8 (50-75 km/s), gece saatlerinden itibaren 7 ila 9 (60-90 km/s), doğusu kuzeydoğudan, öğle saatlerinde kuzeybatıdan 4 ila 6 (30-50 km/s), gece saatlerinde kuzeydoğudan 5 ila 7 (40-60 km/s), Doğu Akdeniz’de kuzey ve kuzeydoğudan 3 ila 5 (20-40 km/s), öğle saatlerinden itibaren batısı kuzeybatıdan 4 ila 6 (30-50 km/s), gece saatlerinde 6 ila 8 (50-75 km/s) kuvvetinde, Dalga: Batı Akdeniz’de 4,5 ila 5,5m, doğusu 1,0 ila 2,0m, akşam saatlerinden itibaren 2,0 ila 3,0m; Doğu Akdeniz’de 1,0 ila 2,0m, gece saatlerinden itibaren batısı 3,5m ila 4,5m, Görüş: Zayıf.

Van Gölü: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı, Rüzgâr: Doğu ve kuzeydoğudan, batısı zamanla güneybatıdan 2 ila 4 (10-30 km/s) kuvvetinde, Dalga: 0,5 ila 0,75m, Görüş: İyi, yağış anında orta.

Anahtar Kelimeler:
, , , , ,