Çaldılar, Ezberlettiler Sildiler, Yakalandılar

11 Ekim 2015

Çaldılar, Ezberlettiler Sildiler, Yakalandılar

Paralel Devlet Yapılanması iddiasına dair soruşturmalar kapsamında KPSS ve Askeri Liselere Giriş sınavlarındaki usulsüzlükler mercek altında. Ankara ve Kayseri’de yürütülen Askeri Liselere giriş sınavlarında usulsüzlük yapıldığına dair soruşturma kapsamında savcılar, ÖSYM’den soru kitapçıkları ve cevapları istendi. Ancak kitapçıkların imha edildiği ortaya çıkınca 2013 ve öncesinde görevli ÖSYM yetkilileri hakkında “Terör örgütüne yardım-yataklık” ve “Görevi kötüye kullanmak” gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

KAYITLAR YOK!

17 Aralık 2013 darbe teşebbüsü sonrası KPSS sorularına dair işlemlerin yapıldığı bilgisayarlarda geriye döndürülemez şekilde silme işlemi yapıldığı belirlenmişti. Ankara ve Kayseri merkezli yürütülen Askeri Liselere giriş sınavlarında usulsüzlük yapıldığı ve soruların FETÖ yapılanması tarafından sızdırıldığına dair soruşturma kapsamında 4 ay önce operasyon yapılmıştı. Operasyon kapsamında 2011-2012-2013 yılları arasında askeri lise sınavlarına girecek öğrencilere soruların örgüt mensubu “abiler” tarafından ezberlettirildiği saptanmıştı.

İFADE VERMİŞLERDİ

ÖSYM eski Başkanı Ali Demir, 2010’daki KPSS’de usulsüzlük iddialarına ilişkin soruşturması kapsamında “sınav kitapçıklarının imhası yönündeki talimatını, kanuna aykırı olmasına karşın uygulayarak, delilleri yok ettiği ve böylece görevini kötüye kullandığı” iddialarıyla ilgili ifade vermişti.

Star Gazetesi