Canlı Bombanın Babası Konuştu: Devlet Verirse Alırım

03 Mayıs 2016

Canlı Bombanın Babası Konuştu: Devlet Verirse Alırım

Terör örgütü PKK ile bağlantılı olan TAK örgütünün kimliğini açıklamasıyla Bursa Ulu Cami önündeki canlı bomba eylemini gerçekleştiren Eser Çali’nin Iğdır’daki babası açıklamalarda bulundu.

Bursa’da geçen 27 Nisan günü 23 kişinin yaralandığı canlı bombacı kadın terörist Eser Çali’nin Iğdır’ın Ermenistan’a açılan Alican Sınır kapısına yakın Orta Alican köyünde yaşayan ailesi, olayın üzüntüsünü yaşıyor. Simzer ve Salih Çali çiftinin 8 çocuğundan altıncısı olan Eser Çali’nin, 2009 yılında üniversiteyi okumak için gittiği Ankara’da PKK terör örgütüne katıldığı belirtildi.

“En son 2012’de telefonla görüştüm”

Tarımcılıkla geçimini sağlayan 57 yaşındaki Salih Çali, “Kızım Ankara Üniversitesi, Dil tarih Coğrafya Fakültesi 3’üncü sınıfta iken örgüte katılmış. Emniyet bana bir gün kızımın fotoğrafını gösterdi. ‘Bu senin kızın mı, örgüte katılmış ‘ dediler. Ben de ‘Evet benim kızım’ dedim ve ardından Ankara’ya gittim. Ama kızımı aramama ve arkadaşlarına sormama rağmen bulamadım. Onunla en son 2012 yılının Nisan ayında telefonla görüşmüştüm. O günden itibaren kendisinden hiç bir haber alamadık” şeklinde konuştu.

“Devlet verirse alırım cenazesini”

Kızlarının canlı bomba olduğunu öğrenince ailece çok üzüldüklerini kaydeden baba Çali, “Kızım kendi halinde, kimseye zararı dokunmayan biriydi. İsminin açıklandığı gün Emniyetten gelip eşim ve benden DNA testi için kan ile saç örneği aldılar. Kızımın canlı bomba olacağı aklımın ucundan bile geçmezdi. Kızım Eser kendine yazık etti. Devlet cenazesini verirse alırım. Sonuçta evladım, benim bir parçam” ifadesini kullandı.

Öte yandan Iğdır Cumhiriyet Lisesi mezunu olan Eser Çali’nin ‘canlı bomba’ olarak Bursa’daki eylemi gerçekleştirdiğinin açıklanması, okul idaresi ve öğretmenlerini de üzdü. Tanıyan öğretmenleri, Eser’in ‘Canlı bomba’ olmasına’ çok şaşırdıklarını ve inanamadıklarını söyledi.