Canlı Bombanın Eşinden Kan Donduran İfade!

03 Haziran 2016

Canlı Bombanın Eşinden Kan Donduran İfade!

Gaziantep’te DAEŞ üyelerine yönelik operasyon sırasında üzerindeki bombayı patlatarak ölen Yunus Durmaz’ın, yaralanmadan kurtulan ve tutuklanan eşi Nesibe Durmaz ile kardeşi Hacı Ali Durmaz’ın mahkemedeki ifadelerinin detayları ortaya çıktı.

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin 19 Mayıs’ta düzenlediği operasyonda Yunus Durmaz’ın üzerindeki bombayı patlatıp intihar etmesinin ardından evde sağ olarak yakalanan ve tutuklanan eşi Nesibe Durmaz’ın (25), 23 Mayıs’ta çıkarıldığı 1. Sulh Ceza Mahkemesindeki ifadesinde, Yunus Durmaz ile 5 yıldır evli olduğunu söyledi.

“POLİS TAKİBİNDEN KAÇMAK İÇİN BİR YILDA 6 KEZ EV DEĞİŞTİRDİK”

Bu evlilikten 2 çocukları bulunduğunu ifade eden Nesibe Durmaz, “2 yıl önce eşim bir süre ‘işe gidiyorum’ diye evden ayrılmıştı. Emniyette Suriye’ye gittiğini öğrendim. O zamanlar evim Cinderesi Mahallesindeydi. 2 çocuğumla çaresiz şekilde tek başıma kaldım. Pazardan ya da marketten eve döndüğümde kapının altından zarf atıldığını görürdüm. Eşim bu şekilde bana düzenli para gönderirdi, geçimimizi böyle sağladık. 7 ay sonra eşim eve gelip bizi başka bir eve götürdü. Polis takibinden kaçmak için 1 yılda 6 kez ev değiştirdik.” dedi.

Eşinin zaman zaman siyah poşetler içerisinde eve bazı eşyalar getirdiğini belirten Nesibe Durmaz, “Eşim bu eşyalara kesinlikle bakmamamı isterdi. Gaziantep Emniyet Müdürlüğü önündeki patlamayı da eşimden öğrendim. Evde televizyon yok, sadece eşimin dizüstü bilgisayarı var. Bazen haberlere bakar ve bazen de oyun oynardı. Patlamadan 2-3 gün sonra da eşim eve siyah poşetlerle bir şeyler getirdi. Sorduğumda ise mutfak malzemeleri olduğunu söyledi, üzerini bezle kapattı. Ayrıca eşim her gittiği adreste farklı isim kullanırdı. Kendisini kimi yerde Rıfat, kimi yerde Fırat olarak tanıtırdı ama ben sarışın olduğu için ona ‘Sarı Yusuf’um’ derdim.” diye konuştu. Nesibe Durmaz, eşinin kardeşi Hacı Ali Durmaz’ın da zaman zaman kendilerinde kaldığını kaydederek, kayın biraderinin, babasız büyüdüğü için ağabeyine çok düşkün olduğunu ve onu çok sevdiğini söyledi.

EŞİNİ ‘CANLI’ BOMBA YELEĞİYLE TEHDİT ETMİŞ

Hacı Ali Durmaz da ifadesinde, ağabeyiyle yengesinin tartıştıklarını, bunun üzerine yengesinin küsüp babasının Nizip ilçesindeki evine gitmesinin ardından abisinin kendisinin de bulunduğu bir ortamda yengesini telefonla arayarak, ”Eve dönmezsen canlı bomba yeleğini giyip gelir, hepinizi patlatırım’ şeklinde tehdit ettiğini söyledi. Tehdit üzerine yengesinin eve geldiğini belirten Hacı Ali Durmaz, “Akşam olduktan sonra polisin zırhlı araçlarını gördük. Ağabeyim “canlı” bomba yeleğini giydi, hemen dama çıktık. Kaçacak yer bulamayınca ağabeyim tekrar eve doğru inerken üzerindeki bombayı infilak ettirdi. O sırada ben hala evin damında bulunduğum için yaralanmadım.” diye konuştu.

“ANKARA PATLAMASINDAN BİR GÜN ÖNCE…”

Suriye’ye yasa dışı yollarla 3 defa geçtiğini aktaran Hacı Ali Durmaz, “Suruç patlaması sırasında Suriye’deydim. Ben Suriye’de bomba eğitimi almadım, silahlı askeri eğitim aldım. Eğitimi ağabeyimin başında bulunduğu 30 kişilik militanla beraber aldım. Bizden sorumlu kişi ağabeyimdi. Ankara patlamasından bir gün sonra da Gaziantep’e geldim. Arandığımı televizyonlardan öğrenince, ağabeyimle birkaç kez yer değiştirdik.” dedi.

Yunus Durmaz’ın ev sahibi A.K. ise evi 2 ay önce 350 TL’ye kiraya verdiğini, kiracısının kendisine konfeksiyon işiyle uğraştığını söylediğini, DAEŞ üyesi olduğunu bilmesi halinde ihbar edeceğini ancak bilmediği için bir şey yapmadığını anlattı. 19 Mayıs günü gerçekleşen olayın ardından patlamanın faillerinin yakalanmasına yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda, kendisini patlatan Yunus Durmaz’ın eşi ve kardeşinin de aralarında bulunduğu 10 kişi tutuklanmıştı.

Anahtar Kelimeler:
, , , , ,