Cizre’de PKK’ya En Ağır Darbe: 30 Terörist Öldürüldü

09 Şubat 2016

Cizre'de PKK'ya En Ağır Darbe: 30 Terörist Öldürüldü

Şırnak Silopi’nin ardından Cizre’de de sona gelindi. 52 gündür operasyonların sürdüğü Cizre’de terör örgütüne en ağır darbe dün gece vuruldu. Teröristlerin sıkıştığı binalardan birine baskın düzenleyen güvenlik güçleri 30’a yakın haini etkisiz hale getirdi.

30’A YAKIN TERÖRİST ETKİSİZ

Cizre’de ‘parantezi kapatacak’ operasyon dün akşam saat 17:00’de başladı. Teröristlerin karargah olarak kullandığı 3154 numaralı binaya giren güvenlik güçlerine ağır silahlarla ateş açıldı. Gece geç saate kadar süren çatışmalarda 30’a yakın terörist ölü olarak ele geçirildi.

3’DE YABANCI UYRUKLU VAR

Teröristlerin karargah olarak kullandığı binada çok sayıda silah ele geçirildi. Ölü ele geçirilenler arasında 3 yabancı uyruklu teröristin de olduğu öğrenildi. Binada yapılan aramalarda çok sayıda silah ve mühimmat da ele geçirildiği belirtildi.

BOMBA TEMİZLİĞİ DEVAM EDİYOR

Öte yandan güvenlik güçleri, teröristlerden arındırılan yerlerde de tuzaklanmış el yapımı patlayıcıların imhasını dün de sürdürdü. Terör örgütü mensuplarından arındırılan evlerde silah ve mühimmatın yanı sıra tıbbi malzemeler de bulunuyor.

14 BİN EV TEK TEK TARANDI

İlçedeki 14 bin 589 evi kontrol eden güvenlik güçleri, teröristlerce tuzaklanan bin 220 el yapımı patlayıcıyı etkisiz hale getirdi. Yafes Mahallesi’ndeki evde yapılan aramada 9 kalaşnikof, 882 mermi, 38 şarjör ve çok sayıda örgütsel doküman bulundu.

ADIM ADIM İLERLENİYOR

Güvenlik güçleri, hemen hemen her sokağa, her eve tuzaklanan el yapımı patlayıcılar ve keskin nişancı atışları nedeniyle bölgede kontrollü ilerliyor. Bir bina teröristlerden temizlenip emniyete alındıktan sonra diğerine girilerek çember daraltılıyor.

733 TERÖRİST VURULDU
Genelkurmay, Şırnak Cizre ve Diyarbakır Sur’da terör örgütü PKK’yayönelik devam eden operasyonlarda bugüne kadar öldürülen terörist sayısını açıkladı. Cizre’de 564 Sur’da ise 169 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi. Dünkü operasyonlarda Cizre’de 10, Sur’da ise 2 terörist öldürüldü.

Yeni Şafak

Anahtar Kelimeler:
, , , , , , , ,