Cizre’nin Yüzde 99’u Temizlendi

04 Şubat 2016

Cizre’nin Yüzde 99’u Temizlendi

Cizre 2 gün sonra PKK’dan tamamen temizlenmiş olacak. Cizre’de kalan son teröristler de bir binada toplu halde kuşatıldı. Bu teröristlerin arasında PKK’ya çalışan yabancı uyruklu keskin nişancılar da var. HDP’liler köşeye sıkıştırılan PKK’lıları kurtarmaya çalışıyor, binanın bodrum katında yaralılar olduğu gerekçesiyle güvenlik güçlerini oyalıyor.

 

İçişleri Bakanı Efkan Ala iddialar üzerine yaralıları almak için ambulanslar gönderildiğini, ancak PKK’nın araçlara ateş açtığını hatırlattı. Ambulansların açılan çukurlar ve barikatlar nedeniyle zaten binaya yaklaşmasının da mümkün olmadığını belirten Ala, bunun bir algı yönetimi olduğunu söyledi.

 

Binada terör örgütü yöneticilerinin bulunduğuna dair kesin bilgi bulunup bulunmadığı sorusuna Ala, “O algı yönetiminin bir parçası. Bir bina yok ki orada, 80 ile 100 bina arasında bir bölge kaldı ve  herhangi birinin içinde bu söylediğiniz kişiler var. İhbari bilgilerimiz de bu yönde, fazla ses çıkarmaya çalışmanın ardında da bu gerçek yatıyor” karşılığını verdi.

 

Bölgedeki operasyonun kısa zamanda tamamlanacağının altını çizen Ala şunları söyledi: ” Cizre’nin yüzde 99’u hendek ve çukurlardan temizlendi.
Çukurların doldurulması, barikatların kaldırılması ve bomba düzeneklerinin imhası yüzde 99’a ulaştı, kaldı yüzde 1. Bugün 80-100 civarında bir ev kaldı. Onlar da birkaç gün içinde temizlenecek. Operasyonların Cizre’de birkaç gün içerisinde biteceğini düşünüyoruz. Sur’da belki bir iki hafta alabilir. Orada da ilçenin yüzde 90’ı temizlendi. Bazı siyasilerin ve terör örgütünün son günlerdeki çırpınışları bu nedenle. Başarıya ulaşmak üzere olan terörle mücadeleyi sekteye uğratmak için anlaşılıyor ki bir kurgu yapılmış. Bu da ortaya çıktı.”

Haber7

Anahtar Kelimeler:
, , , , ,