Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Putin’e Sert Tepki

12 Aralık 2015

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları;

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne hoşgeldiniz. 15. muhtarlar toplantısı ile sizinle birlikteyiz. Ülkemizdeki muhtarların tamamıyla bu şekilde bir araya gelmeyi hedefliyoruz. Muhtarlarla buluşmamız sadece hasret gidermekten ibaret değil.

Bu şekilde milletimizin tamamıyla ülkemizin ve dünyanın meselelerini istişare ediyoruz.

“BAŞKALARI İÇİN BATAKLIK OLABİLİR…”

Bugünlerde de ülkemizde Suriye krizi konusu var. Suriye’ye atılan her bombanın yol açtığı tahribatı kendi yüreğimizde hissediyoruz. Daha önce Bosna’da yaşananlar için ne hissediyorsak Suriye için de aynı şeyi hissediyoruz. Başkaları için bataklık olabilir ama bizim için unutulmaz tarihi yerlerdir. Bizim için kadim tarihimizin en değerli unsurlarıdır.

“ŞÖYLE BİR AÇIKLAMA YAPILABİLİR Mİ…”

 

Şöyle bir açıklama yapılabilir mi ya? Bu ülkede idarecilerin Türkiye’yi İslamlaştırma gayreti var” diye bir açıklama yapılabilir mi? Demek ki ben, hükümet bizler Türkiye’yi İslamlaştırma gayreti içindeyiz. Ya Türkiye’nin yüzde 99’u Müslüman ya. Bunu nasıl söylersin. Böyle bir ifade nasıl kullanılır? Ben kalkıp da Rusya için Rusya’yı yönetim Hristiyanlaştırma gayreti içindedir diyebilir miyim? Orada da 30 milyon Hristiyan var. Tayyip Erdoğan Müslümandır, yüzde 99’u bu ülkenin Müslüman. Ben neyin gayreti içinde olacağız ki? Ama tespite bakın, şu yanlışa bakın.

Milletimizin ve coğrafyamızın bu köklü geçmişini bilmeyenler bizim samimiyetimizi anlamayabilir. Buradaki hassasiyeti anlamıyor. Ortadoğu’daki yürütülen politikalarda Türkiye’nin durumu bu diyorlar. Anlamıyorlar. Bunlar damdan düşenler değil. Onlar sadece bizim siyasi partimizin menfaati nedir bunun hesabını yaparlar.

PUTİN’İN DAEŞ İDDİASINA YANIT

“Şimdi diyorlar ki ‘DAEŞ’ten, Türkiye petrol alıyormuş’. Yetkili makamlarda olanlar bunu söylüyor. Çok ayıp, yazıklar olsun. Türkiye’nin, şu anda petrolünü de, doğalgazını da aldığı yerler bellidir. Biz, en büyük bu noktadaki ithalatı Rusya’dan yapıyoruz. İkinci derecede İran’dan yapıyoruz. Azerbaycan’dan doğalgaz alıyoruz. Kuzey Irak’tan aynı şekilde alıyoruz. Bunun yanında Cezayir ve Katar’dan LNG alıyoruz. Bizim aldığımız yerler belli. DAEŞ’ten bizim bu şekilde petrol aldığımızı iddia edenler bu iddialarını ispatla mükelleftir. Aksi takdirde bu ülkeye kimse iftira atamaz. Ben onları müfteri olmakla sıfatlandırırım.”

ÜZÜNTÜYLE TAKİP EDİYORUZ

 “Konuyla ilgisi olmayan alanlarda ortaya konan tepkileri üzüntüyle takip ediyoruz. Bizim Rusya ile stratejik ortaklığımız var. Ama bizim bu birlikteliğimiz dayanışmayı gerektirir, bu birlikteliğimiz bizim birbirimizi bu anlamda tehdit etmemizi gerektirmez, bu bizi üzmüştür. Kaldı ki aidiyeti, milliyeti belli olmayan uçakların uyarılmasına rağmen bizim hava sahamızı ihlal etmesi, daha önce bunun 3-4 kez yapılmış olması artık tabi ki güvenlik nedeniyle atılmış bir adımdır.” 

DAİŞ’İN YAPTIKLARI KESİNLİKLE AFFEDİLEMEZ

“DAİŞ’in yaptıkları kesinlikle affedilemez. Bu örgüte asla müsamaha gösterilemez. Sadece bu değil PYD’de de aynı, YPG aynı, ülkemizde PKK aynı, Boko Haram aynı, Şebab aynı. Bunlar şu anda dünyada maalesef yaptıkları eylemlerle hakikaten affedilemez adımlar atıyorlar. DAİŞ’in en büyük zararı İslam’a ve Müslümanlara verdiğini biz çok iyi biliyoruz. Ama Esed rejiminin DAİŞ’ten aşağı kalmadığının, bir örgüt terörü ile devlet terörü arasında hiçbir fark olmadığının da görülmesi gerekiyor.” 

DAİŞ’LE MÜCADELE ETTİĞİNİZ FALAN YOK

“Bütün bunlarla beraber dünyaya ‘biz DAİŞ’le mücadele ediyoruz’. Kusura bakmayın, DAİŞ’le mücadele filan ettiğiniz yok. Siz, sadece Lazkiye’nin kuzeyini boşaltmak için rejimle el ele oradaki maalesef Türkmen kardeşlerimizi, Suriye vatandaşlarını öldürüyorsunuz. DAİŞ’le mücadele adı altında ülkede faaliyet gösteren diğer terör örgütlerini destekleme yanlışına düşenler de var”

GÜVENLİK NEDENİYLE ATILMIŞ BİR ADIMDIR

“Konuyla ilgisi olmayan alanlarda ortaya konan tepkileri üzüntüyle takip ediyoruz. Bizim Rusya ile stratejik ortaklığımız var. Ama bizim bu birlikteliğimiz dayanışmayı gerektirir, bu birlikteliğimiz bizim birbirimizi bu anlamda tehdit etmemizi gerektirmez, bu bizi üzmüştür. Kaldı ki aidiyeti, milliyeti belli olmayan uçakların uyarılmasına rağmen bizim hava sahamızı ihlal etmesi, daha önce bunun 3-4 kez yapılmış olması artık tabi ki güvenlik nedeniyle atılmış bir adımdır.” 

DESTEKLİYORUZ, DESTEKLEYECEĞİZ

“Buradan bir kez daha ifade ediyorum; biz Bayırbucak Türkmenleriyle Esed rejimine karşı mücadele eden ılımlı muhalifleri, ılımlı muhalif grupları destekliyoruz, destekleyeceğiz. Çünkü bunlar mazlumdur, mağdurdur. Oradaki toprakların bunlar sahipleridir. Akrabayız ve onlar bizim soydaşlarımızdır.” 

“AYNI İHLAL BUGÜN YAPILIRSA…”
 

Ne Rusya’ya ne de başka herhangi bir ülkeye karşı doğrudan askeri müdahalemiz söz konusu değildir. Herkesten egemenlik haklarımızı bir defa gözetmesi ve bu haklarımıza hassasiyet göstermesini bekliyoruz. Tüm dünyanın bizim haklı olduğumuzu kabul ettiği bir hadisenin, siyasi ve ekonomik ilişkilerimizi kapsayacak şekilde genişletilmesini de doğru bulmuyoruz. Aynı ihlal bugün yapılsa Türkiye yine aynı karşılığı vermek durumundadır. Bu konuda ihlale maruz kalan değil ihlali yapan ülkenin kendisini sorgulaması, hadisenin tekerrürünü önlemek için tedbirlerini alması lazımdır.” 

Star Gazetesi

Anahtar Kelimeler:
, , , , , , ,