Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yazıklar Olsun

21 Aralık 2015

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, raylı sistem açılışı ve 72 adet tramvay taşıtının hizmete alım töreninde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

Kardeşlerim sizlerle gurur duyuyorum. Konya özellikle toplu taşıma konusunda ülkemizin yükselen değeridir. 2010 yılında Konya-Ankara yüksek hızlı trenlerini gururla, sevinçle açmıştık.

“METRO GÜNDE 500 BİN YOLCU TAŞIYACAK”

Şehir merkeziyle üniversite arasında modern bir ulaşım sistemi kurularak, ulaşım yer altına alınacak. Üniversite ile belediye arasında bir metro hattı daha yapılacak. Konya 27 istasyonu olan, günde 500 bin yolcu taşıyacak bir metro hattı olacak. Şimdiden hayırlı olsun.

“KONYA 13 YILDA DEVRİM YAŞADI”

Konya geçtiğimiz 13 yılda adeta bir devrim yaşadı. Konya, ulaşım ağı en iyi olan şehirlerimizden biri haline geldi. Geçmişte başkentlik yapmış Konya bugün de Türkiye’ye Başbakan göndererek o şanlı günlerin ruhunu hala bünyesinde yaşattığını göstermiştir. Biz bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da, değerli Başbakanımız ile Konyalı kardeşlerimizin yanında olmayı sürdüreceğiz. Anadolu’daki ilk devletimizin başkenti olan Konya, bu coğrafyadaki en önemli zaferlerin en yakın şahididir.

“RUSÇU KESİLDİLER”

Ülkemiz yakın zamana kadar Rusya ile ilişki kurduğunda “Batı’ya sırtımızı döndük” diyenler şimdi Rusçu kesildiler.

İran’la yakın ilişkiler içerisinde olduğumuz dönemde de bize İrancı demişlerdi. Şimdi biraz problemler yaşanınca onlar oldu.

Kendi ülkesine, milletine ihanet etmek bunların adeta iliklerine işlemiş. Bu hastalıklı ruh hallerini, Erdoğan düşmanlığıyla, hükümet düşmanlığıyla perdelemeye çalışıyorlar. Bunların asıl düşmanlığı bu ülkeye ve milletedir. Dik duruşumuzdan ödün vermeyiz. Böyle dönemler herkesin eteğindeki taşları döktüğü, maskelerini çıkardığı dönemlerdir. Bunların asıl düşmanları bu millete ve devletedir. Bunların düşmanlıkları şöyle ya benimsin ya toprağın psikopatlığında. Ya Türkiye bizim ya yok olup gitsin diyorlar.

Milletimiz bunlara hiç izin vermedi. 

Terör örgütünün yüzünü görüyorsunuz. Çıkıyor bir tane sözde eş başkan. Devlet helikopteriyle bombaladı. Bunlar bakan kör. Bu nasıl helikopter ki, bombalıyor ama minare yıkılmıyor. 

“O KAZDIĞINIZ HENDEKLERDE YOK OLACAKSINIZ”

Belediyelerin iş makinalarıyla, bu devletin iş makinalarıyla hendekler açacaksın, benim Kürt vatandaşlarıma hayatı zindan edeceksin. Bu insanlar oraları terk etmek zorunda kalıyorlar. O insanlar geri dönecekler, o evlerde, o açtığınız hendeklerde yok olacaksınız. Tüm güvenlik güçlerimizle birlikte, operasyonlarla oralar tertemiz oluncaya kadar devam edecek. Durmak yok, kararlılığımız devam edecek. Camiyi yakanlar, Kürt kardeşlerimi istismar edenler bunun bedelini ödemeye başladılar, ödeyecekler.

Erdoğan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem’in Rus kanalı RT’de verdiği röportaja ilişkin şunları kaydetti:

“Bu ülkede ‘Cumhuriyetle yaşıtım’ diyen bir partinin milletvekili, yabancı bir televizyon kanalında, kendi devletini ‘terör örgütlerine kimyasal silah vermekle suçlayacak’ kadar ihanet çukuruna batabiliyor. Mensubu olduğu partiden bir ses var mı? Neyi bekliyorlar? Bu nasıl bir ihanettir? Sen nasıl olur da bu ülkeyi, bu devleti, Suriye gibi katil Esed’in başında olduğu bir terör devletine, sarin gazı vermekle suçlayabilirsin? Bunu partisinin içinde barındırabilenlere, şahsım, milletim adına ‘yazıklar olsun’ diyorum.”

“BU YÜZDEN YENİ TÜRKİYE DİYORUZ”

Bir profesör Aziz Sancar Hoca’ya kendi gibi düşünmüyor diye hakaret ediyor. İşte bu yüzden yeni Türkiye diyoruz. 

Benim sorumluluğum milletime karşıdır. Her kim ülkeme ve milletime zarar verecek bir açıklama ve duruş sergileyecek ilk ben onun karşısına çıkarım. 

Kimse benden benim dışında hareket etmemi beklemesin. 

“TÜRKİYE BU SİSTEMLE YOLUNA DEVAM EDEMEZ”

Türkiye’nin topyekün bir değişime ihtiyacı var. Benim yetkilerimin sınırını anayasa belirliyor. Ama sorumluluğum millete karşıdır. 

Bu sistemle Türkiye yoluna daha fazla devam edemez.  Her birimiz geriye doğru bakıp Türkiye’nin yaşadığı değişimi zaten görürüz. Biz değişim diyoruz, dönüşüm diyoruz, Yeni Türkiye diyoruz. 

13 yıldır bizim ak dediğimize kara diyerek cevap verdiler. Ülke daha iyi nasıl yönetilir diye bir anlayışları yok. Milletimiz yeni anayasa isteğini ortaya koymasıyla, buna hiçbir siyasetçi karşı duramaz.

Anahtar Kelimeler:
, , ,