Cumhurbaşkanlığı Külliyesi 15 Temmuz’da Böyle Vuruldu

15 Temmuz 2017

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne kalkışmanın başladığı sıralarda silahlı saldırı yapılmıştı.

Daha sonra Külliye’ye giren askerler buranın yönetimini almaya çalışmış ancak çıkan çatışmanın ardından gözaltına alınmışlardı.

Sabah saatlerinde ise savaş uçakları tarafından Külliye’nin bulunduğu noktaya, vatandaşların nöbet yerlerine doğru atış yapılmıştı.

Külliye’ye yönelik yapılan saldırı ve vatandaşların darbecilere geçit vermemesi güvenlik kameralarına yansımıştı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni bombalayan pilot olarak kamuoyunda bilinen Müslim Macit, daha sonra ifadesinde, “Bizim yani hizmet hareketinin, cemaatin darbe yaptığımızı biliyordum. Bilerek atış yaptım” demişti.

Bombalanacak yerlerin emirlerini veren Albay Ahmet Özçetin’in de bu talimatları sivillerden aldığını iddia eden Macit, ifadesinde özetle şunları anlatmıştı:

“Deskte Mete Kaygusuz Yüzbaşı, Ahmet Tosun Yüzbaşı ve Albay Ahmet Özçetin vardı. Özçetin’in emir aldığı kişiler gazinodaydı. Hakan Evrim, Kubilay Selçukve tanımadığım sivil şahıslar vardı. Tosun yüzbaşı, Mehmet Fatih Çavur’dan aldığı talimatları telsizle uçağa iletmeye başladı.

Çavur talimatları Ahmet Özçetin’den alıyordu. Tosun da havadaki uçaklara ‘Meclis’e atış serbest, Kızılay’dan alçak irtifa uçuşu yapın, Türksat’a atış serbest, Genelkurmay’dan alçak geçiş yapın’ talimatları vermeye başladı”
 

Haber10