Dink Suikastinde Kritik İfade

12 Ekim 2016

35 sanıklı Hrant Dink cinayeti davasında, tutuksuz sanık Emniyet Genel Müdürlüğü İstahbarat Daire Başkanı Engin Dinç hakim karşısına çıktı.

Dinç, Hrant Dink’in öldürüleceği yönündeki istihbaratın toplandığını, ancak o dönemde azmettirici Yasin Hayal eylem aşamasına geçmediği için müdahale edemediklerini söyleyerek, “Fikirle insanları cezalandırmayız” dedi.

Engin Dinç, Trabzon’da görev yaptığı 2004 -2006 yılları arasında Yasin Hayal’in izlendiğini söyledi.

Hrant Dink’in tehdit altında olduğu bilgisini hem raporla hem de bizzat o dönem İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler’i telefonla arayarak uyardığını öne sürdü.

Dinç, verilen istihbarat çerçevesinde “Hrant Dink’in korunması gerekiyordu. Kendisi hedef olan birisiydi” diyerek İstanbul’daki yetkililerin gerekli önlemi almadığını savundu.

Engin Dinç ayrıca adli süreci başlatacak bilgi belge olmadığı için savcılığa bilgi aktarılmadığını, Trabzon İl Jandarma Komutanlığı ve MİT’e de bilgi vermediklerini söyledi.

Dinç, ayrıca 2007’den 2015 kadar geçen süreçte soruşturma sırasında bazı şeylerin kasti olarak yapılmadığını, “Cinayetten menfaat duyanlar, devlet içinde yapılanmış illegal yapılar olduğu, bunların devleti ve hükümeti zor durumda düşürmek istediklerini düşünüyorum” deyip paralel yapılanmayı suçladı.

 

Haber10