Doğan Haber Ajansı’ndan Sinsi ‘PKK’ Oyunu

10 Ekim 2015

Doğan Haber Ajansı'ndan Sinsi 'PKK' Oyunu

Terör örgütü PKK’ya verdiği destek nedeniyle tepkilere neden olan ve hakkında soruşturma açılan Doğan Grubu’ndan yeni bir algı operasyonu daha. Alman ortaklı Doğan Medya Grubu’nun haber ajansı DHA, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in 2 ay önceki sözlerini çarpıtıp yeni demeçmiş gibi sunarak Türkiye’nin PKK’ya yönelik operasyonlarına gölge düşürmeye çalıştı. Alman ortaklarından gelen talimatı abonelerine servis ettiği habere aynen aktaran ajans, Türkiye’ye NATO’nun “PKK’ya operasyon yapma” dediğini ileri sürdü. Doğan imzalı operasyon dün adım adım şöyle gerçekleşti:

 

İLK OLTA ATILIYOR

 

-Saat: 11.43- Doğan Haber Ajansı (DHA), saat 11.43’te “Türkiye kendini NATO olmadan savunabilir” başlıklı bir haber servis etti. Habere göre NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, BBC’ye telefonla verdiği demeçte, Türkiye’nin IŞİD’e yönelik koalisyona ciddi bir katkı vereceğini düşünmediğini, fakat Türkiye’nin çok güçlü bir ordusu bulunduğunu, bölgeden gelebilecek tehditlerle de tek başına mücadele edebileceğini söylüyordu. Stoltenberg’e göre Türkiye kendini NATO olmadan da savunabilecek güçteydi. Fakat DHA haberinin ikinci paragrafında konunun birdenbire değiştiği görüldü. “Stoltenberg, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu PKK’ya karşı yapılan hava saldırıları konusunda uyardı” diye başlayan paragrafta, operasyonların PKK ile barış sürecini tehlikeye soktuğu, sorunun da ‘daha fazla büyütülmemesi gerektiği’ ifadeleri yeraldı.

 

DİKKAT ÇEKMEDEN

 

-Saat: 13.01- İlk geçilen haberin ikinci paragrafındaki “Davutoğlu’na uyarı” kısmına yeteri kadar dikkat çekemediğini düşünen DHA, haberi 13.01’de ikinci kez servis etti. Bu haberde de “Türkiye kendini NATO olmadan savunabilir” başlığını kullanan ajans, bu kez metne direkt ‘uyarı’ kısmından girdi. “Stoltenberg, Başbakan Davutoğlu’nu PKK’ya karşı yapılan hava saldırıları konusunda uyardı” diye başlayan haberde, yukarıdaki detaylar verildi, ‘IŞİD’ kısmına ikinci paragrafta geçildi. İkinci haberde de Stoltenberg’in BBC’ye konuştuğu iddia edildi.

 

BELİRSİZ KAYNAK

 

-Saat: 15.27-İkinci haberden yaklaşık 2 buçuk saat sonra DHA, aynı metni abonelerine 3’üncü kez geçti. Fakat haberin durumu son versiyonda daha bir garipleşti. Haber iştahıyla ‘gözünü karartan’ DHA bu defa direkt “NATO Genel Sekreterinden PKK uyarısı” başlığını kullandı. Israrla servis edilen metnin son haline göre Stoltenberg, PKK uyarısına ilişkin demeci BBC’ye değil, Norveç radyosu NRK’ya vermişti. Stoltenberg’in PKK mesajını NRK’dan, IŞİD mesajını ise BBC’den duyurduğunu iddia eden DHA, aynı haberde kullandığı iki farklı kaynakla ‘örgüt şantajını’ belirsizleştirmeye çalıştı.

 

Israrla verdiği PKK mesajıyla suçüstü yakalanan DHA’nın ‘NRK’ diye belirttiği kaynağın gerçek kimliği çok geçmeden netleşti. Doğan Medya’nın Türkiye’ye NATO üzerinden yaptığı PKK uyarısını Alman ortaklarından aldığı ortaya çıktı. Zira iddianın kaynağı Alman Focus Dergisi idi. Focus Dergisi’nde NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in Türkiye ile ilgili iki ayrı açıklaması yeralıyordu. İlk haberde BBC’ye yapılan konuşma kaynak gösterilirken ikinci haberde ise Norveç Radyosu NRK’ya yapılan açıklama kaynak gösteriliyordu. DHA’nın asıl kaynağı Alman Focus Dergisi’ni gizleyerek, Stoltenberg’in BBC ve NRK’ya yaptığı konuşmayı kendisi haberleştirmiş gibi servis etmesi dikkat çekti. Fakat skandal bununla da bitmedi. Çünkü Stoltenberg, Norveç Radyosu NRK’ya Türkiye’nin PKK operasyonlarıyla ilgili bir kez konuşmuştu. Konuşma tarihi ise 27 Temmuz 2015’ti. Yani yaklaşık 2 ay önce… Habere göre Stoltenberg, Davutoğlu’nu PKK saldırılarından ötürü aramış ve her ülkenin kendini savunma hakkı bulunduğunu belirtmişti. Metinde Davutoğlu’na PKK uyarısından ise eser yoktu.

 

Alman medyasının PKK yalanını aynen alıp abonelerine 3 kez servis eden DHA, PKK’ya yönelik hava harekatı yapılmaması için Türkiye’ye NATO üzerinden sopa göstermeye çalıştı. Stoltenberg’in 2 ay önceki konuşmasını yeniymiş gibi servis eden ve bunu “Davutoğlu’na PKK uyarısı” diye sunan DHA haberinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Moskova ziyareti öncesi servis edilmesi ise manidar. Uluslararası ilişkiler uzmanları, böyle bir haberin Erdoğan-Putin görüşmesi öncesine denk gelmesinin, Suriye başta olmak üzere bölgesel sorunların masaya yatırılacağı görüşmede Erdoğan’ın elini zayıflatabileceğine dikkat çekiyor. PYD’nin Suriye’de Fırat’ın batısına geçmeyi planladığını belirten uzmanlar, NATO’nun Türkiye’yi yalnız bıraktığı imajının PYD’yi cesaretlendireceğine vurgu yapıyor. Bu mesajın arkasında, her ne pahasına olursa olsun ‘Mare hattı’nın tecavüzüne izin vermeyeceğini açıklayan Türkiye’yi yalnızlaştırma niyetinin olduğu belirtiliyor. (Yeni Şafak)

Star Gazetesi

Anahtar Kelimeler:
, , , , , , ,