Domuz Eti Satandan Kurbanlık Alınmaz

10 Eylül 2016

Alkol ve domuz eti gibi İslam’ın yasak ettiği ürünleri satan Migros ve CarrefourSA gibi marketler zincirinden kurban kesimi yapılmasının kesinlikle doğru olmadığını belirten TİYEMDER Onursal Başkanı Selahattin Yazıcı, “Bu tür marketlerden bırakın kurbanlık almayı ya da kestirmeyi, alışveriş yapmak bile haramdır. Hiç bir şekilde zaruret yoksa bu marketlerden alışveriş de yapılmaz, kurbanlık da alınmaz. Onlara verilen kurbanlar da Allah indinde geçersizdir, haramdır. Bu tür kurumlar, faizi ve faizciliği baş tacı yaparak Müslümanları kullanıyorlar, istismar ediyorlar” dedi.

İÇKİ SATAN YERE KURBANLIK VERİLEMEZ

Hemen hemen her Kurban Bayramı öncesinde Müslümanları, Migros ve CarrefourSA’dan alışveriş yapılmaması noktasında uyardıklarına dikkat çeken Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Derneği (GİMDES) Başkanı Hüseyin Kami Büyüköze, “Ülkemizde maalesef yıllarca büyük bir skandal yaşanıyor. Bayram günleri dahil yıl boyunca her gün marketlerinde, çeşit çeşit alkollü içkiler, bazılarında domuz eti ve domuzdan yapılmış ürünler satan koca koca market zincirleri de müslümanlara kurbanlık satışı yapıyorlar. Satanlara hiç bir sözümüz olamaz. Müslüman teba olmamıza rağmen laik devlet yönetimine mahkûm olmuşuz. Ama Müslüman laik olamaz. Olursa Müslüman olamaz. Eğer gerçekten Müslümansa içki satan yerden alışveriş yapmaması, maslahatı için önemli bir keyfiyettir. O halde kurbanını da bu kurumlara emanet etmemesi yine kendi maslahatı için önemli olmalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

MİGROS VE CARREFOURSA’DAN OLMAZ

Kurban, Allah’ın emirlerinden en hassas ölçülerde uygulanan bir ibadet olduğuna dikkat çeken Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi emekli Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nedim Urhan, “Bir Müslüman, alkol ile domuz eti satan, Müslümanlara karşı olumsuz bir tutumu olan marketlerden kurban alamaz ve kesemez. Bu tür yerlerden alışveriş yapmak haramdır.  Müslüman, emin olduğu yerlerden alışveriş yapmalı ve kurbanlığını almalı aksi halde şüpheli marketlerden alması, şüpheli yerlere kurban kesimini yaptırması caiz değildir. Müslümanların, İslami açıdan şüpheli alışveriş merkezlerinden uzak durmalarını rica ediyorum. Adı geçen marketler zincirinin Müslümanlara yönelik tavır koydukları biliniyor. Onlar bize karşı tavır koyuyorlar da biz Müslümanlar olarak neden tavrımızı ortaya koymayalım?” dedi.   

DİNİ İSTİSMAR EDİYORLAR

Kurban Bayramı, Ramazan Bayramı ve benzeri günlerin İslam dünyası ve Müslümanlar için özel dönemler olduğuna vurgu yapan Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) Genel Başkanı Ecevit Öksüz, “Millet ve ümmet olarak toplumsal hassasiyetlerimizin de üst seviyede yaşandığı bu dönemlerde hayatın normal akışı içerisinde Müslümanların hassasiyetlerine özen göstermeyen kesimlerin bu dönemlere özel hizmet geliştirmelerini inanç duygularının istismarı olarak değerlendiriyorum. Alkol ve domuz ürünleri gibi Müslümanlar için haram kılınan ürünleri satarken kurban dönemine özel hizmet üretmek dinin ilgili hükümlerini istismar ve tamamen ticari bir fırsatçılık olarak yorumlamak gerekiyor” şeklinde konuştu.