Dünyadaki Tüm Evleri Çadır Sanıyorlar

12 Temmuz 2018

Suriye‘de 6 yıla yakın süredir devam eden, on binlerce kişinin ölümüne neden olan iç savaş nedeniyle Suriyelilerin güvenli liman olarak gördüğü Türkiye, ülkenin dört bir yanından kaçanlara kucak açmaya devam ediyor.

Nisan 2011’de sığınan Suriyeliler için ilk olarak kurulan Hatay’ın Yayladağı ilçesindeki TEKEL Çadır Kenti de o günden bu yana 3 bin sığınmacıyı misafir ediyor.

Çadır kentte yaşayanların yarısından fazlası, yani bin 600’e yakını 0-16 yaş arası çocuklardan oluşuyor. Bunların 567’si de hayata gözlerini Türkiye’de açan bebekler.

Kimisi baba kucağında, kimisi ana karnında Türkiye’ye gelen birçok küçük çocuk, ev bildikleri çadırlarda büyümeye devam ediyor.

Ana sınıfından liseye kadar tüm eğitimlerini çadır kentlerde alan çocukların bir kısmı vatanlarını hiç görmemiş, bir kısmı da küçük yaşta geldiği için evini veya köyünü hatırlamıyor.

Hatta bazıları, hayatı çadır kentte tanımaya başladığından dünyadaki tüm evlerin çadırlardan olduğunu düşünüyor.

“Bir evde hiç kalmadılar”

İdlib kentinden 5 yıl önce kaçıp gelen Ahmet Zekkuri, 1 yaşındaki çocuğu ve eşiyle Türkiye’ye geldiklerini söyledi.

Türkiye’ye geldiklerinde eşinin hamile olduğunu aktaran Zekkuri, şunları kaydetti:

“Çadır kentte 2 çocuğum dünyaya geldi. Hiçbiri ne köyümüzü ne de evini gördü. 1 yaşındaki kızım şimdi anaokuluna başladı. Diğerleri de burada büyüdü. Tüm hayatları çadırlarda geçiyor. Dile dolay yaklaşık 5 yıldır vatanımızdan uzakta çadır kentte hayatımızı sürdürüyoruz. Çocuklarım bir evde hiç kalmadığından, çadırı ev sanıyor. Dünyadaki tüm evleri de çadırdan biliyorlar.”

Zekkuri, Suriyelilere kucak açan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a minnettar olduklarını, çocuklarının geleceği için savaşın artık bitmesini istediklerini dile getirdi.

AA

Anahtar Kelimeler:
, , ,