Ekrem Dumanlı Ortadan Kayboldu!

20 Ekim 2015

Ekrem Dumanlı Ortadan Kayboldu!

Pensilvanya’dan gelen telefonla görevden alınan ve adı ‘Alo Ekrem’e çıkan Zaman Gazetesi’nin eski Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı’dan uzun zamandır ses soluk çıkmıyor. Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Abdülhamit Bilici, Hidayet Karaca’nın kitabının tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada Dumanlı’nın görevi bırakmasına ilişkin önce “görevden uzaklaştırıldı” demiş, sonra ise ‘baskılar nedeniyle uzaklaştırılmış oldu’ şeklinde ifadesini değiştirerek yapılan operasyonu ağzından kaçırmıştı. Görevden alındığı günden bu yana Zaman Gazetesi’nin Yenibosna’daki merkez binasına adımını bile atmayan Dumanlı, adeta kayıplara karıştı. Dumanlı Başakşehir’deki evine yakın yerlerde sık sık yaptığı yürüyüşlerine de ara verdi.

ABONE TOPLANTISINDA YOKTU

Fetullahçı Terör Örgütü’ne bağlı Zaman Gazetesi’nin önceki gün düzenlediği yeni yayın dönemi toplantısına da Ekrem Dumanlı’nın katılmaması dikkat çekti. Zaman’ın bütün yazar ve editörlerinin katıldığı okur buluşmasında görülmeyen Dumanlı’nın görüşlerine ise bugünkü Zaman’ın ilgili haberinde yer verildi. Dumanlı “Bu zamanda Zaman’da olmak, zamanın ruhunu okumaktır. Hakkı haykırmak, cesur olmak, adil olmak, fikrin namusuna, düşüncenin şerefine özen göstermektir. Hz. Peygamberin ‘zalim karşısında haykırmak cihadın en büyüğüdür’ hükmünü insanın aklının bir kenarında tutması demek.” diye görüş bildirdi. Ancak Dumanlı’nın niye böylesine önemli bir toplantıya katılmadığı ve bu konuda açıklama yapılmamasına okurlar bir anlam veremedi.

BÜLENT KENEŞ’İ DE YALNIZ BIRAKMIŞTI

Her fırsatta basın özgürlüğünden dem vuran Ekrem Dumanlı, attığı küfürlü tweetler nedeniyle gözaltına alınan Today’z Zaman’ın küfürbaz genel yayın yönetmeni Bülent Keneş’i de yalnız bırakmıştı. Gazete binasında göz altına alınan Keneş’e destek vermeye bile gelmeyen Dumanlı’nın nerede olduğu tam bir merak konusu oldu. Dumanlı, İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından Tahşiyecilere kumpas soruşturması kapsamında hakkında konulan yurtdışına çıkış yasağının kaldırılması talebiyle geçtiğimiz günlerde savcılığa müraacat etmişti.

DUMANLI’YA OFİS ARANIYOR

Zaman’daki görevinden bir telefonla alınan Ekrem Dumanlı’nın bundan sonra ne yapacağı bilinmiyor. Gazetede köşe yazmaya devam eden Dumanlı için bir ofis arandığı gelen duyumlar arasında. Cemaate yakın kaynaklar Ekrem Dumanlı’ya tutulacak bu ofisten gazete ve örgütle bağlantısını gayri resmi yollardan sürdüreceğini belirtiyorlar.

Sabah

Anahtar Kelimeler:
, , ,