Elazığ’da ‘ Kadın Yasal Hakları Eğitimi’ Konferansı Verildi

30 Ocak 2016

Elazığ Belediyesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen konferansa, KADEM Elazığ İl Temsilcisi avukat Esra Soylu ve KADEM üyeleri katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Soylu, “Kadın ve Demokrasi Derneği olarak toplumsal cinsiyet adaleti temelinden hareketle bilinçli, halk ve sorumluluklarının farkında olan, ailenin birlik ve beraberliğini önceleyen ve önemseyen toplumumuzun farkındalığına katkı sağlamak amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu amaca yönelik bir dizi seminer ve konferans düzenledik” dedi

Kadın hakları ihlalinin temelde insan ihlali hakkı olduğunu ve bunu her platformda vurgulamaya devam edeceklerini belirten Soylu, “Geçtiğimiz hafta İstanbul’da üniversite öğrencisi genç bir kardeşimizin uğradığı cinsel şiddet ve ilimizde meydana gelen kadın cinayetini üzüntü ile takip ettik. Cinsiyet temelli tezahür eden ve her geçen gün bir yenisi eklenen kadına yönelik şiddet vakalarını kınıyoruz. Şiddetin faillerini meşru gösteren hiçbir gerekçe kabul edilemez. Bu vesile ile ‘Özgecan Yasası’nın biran önce çıkarılması, katillere yapılan haksız tahrik, iyi hal indirimlerinin son bulması, özel yargılama sistemlerinin getirilerek katillerin en ağır şekilde cezalandırılması yönündeki temennimizi tekrarlıyoruz” diye konuştu.

Programa konuşmacı olarak katılan avukat Hülya Işık Yıldırım, medeni kanun anlamında bir kadının evlenmesi için 17 yaşını doldurması gerektiğini söyledi. Kadının, gerçekte vücut ve psikolojik olarak evlenmeye, bir ailede anne ve eş olmaya yeterli ehliyete sahip olması gerektiğini vurgulayan Yıldırım, “17 yaşını bitirmiş birey o gün itibariyle kendisine uygun eş olduğunu seçtiği erkekle birlikte resmi başvuruları sonrasında gerekli işlemleri yaparak evlenme ehliyetini kazanmış kabul edip, imzasını atıp aile hayatına merhaba demiş olur. 17 yaşın altında olan kadınlar için belli şartların gerçekleşmesi gerekir. Bu noktada ise hakim kararı gerekir” ifadelerini kullandı.

Program daha sonra soru cevap şeklinde sona erdi.

İHA