Ensarioğlu: Polisi şehit edip benzin döküp yaktılar!

12 Ekim 2015

Ensarioğlu: Polisi şehit edip benzin döküp yaktılar!

Diyarbakır’da seçim çalışmalarını yürüten AK Parti MKYK üyesi ve Diyarbakır 1’inci sıra Milletvekili adayı Galip Ensarioğlu, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Şırnak’ta polise roket atarken öldürülen ve daha sonra cesedi polis aracına bağlanarak sürüklenen Hacı Lokman Birlik ile ilgili yayınlanan görüntü ile ilgili soru üzerine Ensarioğlu şunları söyledi:

ŞIRNAK’TAKİ GÖRÜNTÜ KABUL EDİLEMEZ!

“Şırnak’taki görüntü kabul edilebilir ve affedilebilir bir şey değil. Ölen şahıs kim olursa olsun, ölünün bedeni üzerinde asla bu yapılamaz ve kabul edilemez. Ben görüntüleri izledim, görüntüler polis aracının içinden çekilmiş ve çeken yaymış. Yani bunu yapan çekmiş ve çektikten sonrada yaymış, bu algı operasyonudur. Sayın Başbakan en sert şekilde eleştirdi ve soruşturma başlatıldı. Gereken neyse yapılır. Yani bu yanlışı yapanın gerek kasıtlı, gerek kasıtsız hangi amaçla yapılırsa yapılsın gereği yapılır. Soruşturma başlatıldı. Ancak, yani burada sadece tuzaklanmış olabileceğine dair ölen kişinin, PKK ‘lının bir kaç metre sürüklenmesi ve o tuzağın ortaya çıkarılması bahanesiyle aracın arkasına bağlanıp, çekilip görüntülerinin yayınlanması hiçbir şekilde kabul edilebilir değil, manidardır ve gerekenin de yapılması gerekir.”

POLİSİ BENZİN DÖKEREK YAKTILAR


Galip Ensarioğlu, Şırnak’taki görüntünün seçimlere 25 gün kala AK Parti’yi hedefe koyup bunun siyasetinin yapılmasını da asla kabul etmeyeceklerini kaydederek şöyle konuştu: “Onu derseniz geçen hafta Silvan’da, Diyarbakır Çermikli polisi roketatar ile öldürenler, daha sonra kepçenin içerisinde benzin döküp defalarca yaktılar ve Çermikli hemşerimiz bir avuç küle dönüştü. Ölmüştü roketle ölmüştü, çekim yapılıyordu, bu çekimler elimizde bunu yayınlayamayız. Defalarca benzin götürülüp üzerine dökülüyor ve tekrar tekrar yakılıyor. Yani kalkıp kim kime insanlık dersi verecek. Her türlüsünü reddediyor ve lanetliyoruz. Gerek Varto’da öldürülen PKK’lının çıplak bedeninin teşhir edilmesi, gerekse Şırnak’ta öldürülen şahsın iple çekilmesi kabul edilebilir değil, hepsi hakkında soruşturma başlatıldı, bunların takipçisiyiz. Hiçbir şekilde müsamaha edilemez. Çünkü, bundan en büyük zararı da bugün iktidarda olan parti AK Parti görecektir. Buna müsaade etmeyiz.”

ZAZACA AĞITLARLA DEFNEDİLMİŞTİ


Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde hendek kapatırken atılan roketatar sonucu şehit olan Siverekli polis Ali Öztürk (33) ailesinin yaşadığı Diyarbakır’a bağlı Çermik ilçesinin Gürüz köyünde zazaca ağıtlarla defnedilmişti.