Erdoğan’a ‘Diktatör’ Sorusunu Soran Gazeteci Bakın Kim Çıktı

15 Ekim 2015

Erdoğan'a 'Diktatör' Sorusunu Soran Gazeteci Bakın Kim Çıktı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a Başbakan olduğu 6 Kasım 2013 tarihinde, Finlandiya’da, Finlandiya Başbakanı Jyrki Katainen ile düzenlediği ortak basın toplantısında Finli gazeteci Tom Kankkonen, Türkçe olarak, “Türkiye’de son zamanlarda artan bir rahatsızlık var bazı kesimlerde. Siz ve hükümetiniz özel hayata müdahale ediyor. En son örnek kız erkek öğrencilerin özel evde kalması. Buna neden gerek görüyorsunuz?” diye sormuştu.

AYNI GAZETECİ BENZER SORU

Aynı gazeteci dün akşam ortak basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, “Halk sizden korkuyor. ‘Diktatör’ olduğunuzu söyleyenler var. Ne diyorsunuz?” şeklinde sorular yöneltti.

DİKTATÖRÜN OLDUĞU ÜLKEDE BÖYLE BİR SORU SORAMAZSIN

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finli gazetecinin bu sorusu üzerine şunları söyledi; “Diktatörün olduğu ülkede böyle bir soruyu soramazsınız. O ülkenin Başbakanı ya da Cumhurbaşkanına ailesi dahil olmak üzere sınırsız hakaretin olduğunu göremezsiniz. Şu anda ülkemizde demokratik parlamenter sistem içerisinde özgürlüklerin sınırsız yaşandığı Türkiye’dir. AB üyesi ülkelerin birçoğunda olmayan bu tür talepleri, bu tür etkinlikleri Türkiye’den çok daha etkin şekilde yapabilen ülke sayısı nadirattandır. Yarışırız onlarla. Bunu iddia ile söylüyor ve konuşuyorum. Türkiye’de yazılı ve görsel medya, sosyal medya şahsım, çocuklarım ve eşim başta olmak üzere her türlü hakareti sınırsız şekilde yapmaktadır. Biz bunları hep sabırla karşıladık.”

Yeni Akit