Erdoğan: Bize Kaçacak Dediler Onlar Kaçtı

21 Ağustos 2015

Erdoğan: Bize Kaçacak Dediler Onlar Kaçtı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda muhtarları kabulünde yaptığı konuşmada önemli mesajlar verdi:

PARALEL TERÖRİSTLE AYNI ÇİZGİDE:
Bütün mesele devletin kurumlarının el ele dayanışma halinde olmasıdır. Ama bu devletin içinde dediğim gibi bir paralel yapı gibi bir zalim yapının olması, çeşitli kurumların içerisine serpilmiş olması ne yapıyor süreci zorlaştırıyor. Son eylemler terör örgütünün ve destekçilerinin kalleşlikte hiçbir sınır tanımadığını gösterdi. Çok iğrenç işbirliklerine de şahit oluyoruz. Paralel devlet yapılanması peşinde olan kesimin, bölücü örgütle aynı çizgide buluştuğunu görüyoruz. Aynı şekilde kendilerine aydın diyen, akademisyen diyen, gazeteci diyen bir güruhun nasıl alenen hainlik peşinde koştuğunu da ibretle takip ediyoruz.

SAVAŞ, KAN İSTİYORLAR: Ne diyorlardı, “Seni başkan yaptırmayacağız…” Bu sözün aslında “Türkiye’yi 2023 hedeflerine ulaştırmayacağızı” ifade etiğini çok iyi biliyoruz. Bugün devlet silahlarını sustursun diyenler, dün de bölücü örgüte niye savaşmıyorsun diyordu. Çünkü bunlar savaş istiyor, kan istiyor, can istiyor.

CİCİ DEMEKLE CİCİ OLMUYOR: 6-7-8 Ekim tarihlerinde, 50 kişi öldü. Kürdü Kürde kırdıran bu adamlar değil mi? Bu adamlar nasıl oluyor da özgürlükçü oluyor. Öyle eline bir saz vermek suretiyle bir insanı modern bir noktaya oturtamazsınız. Cici çocuk demekle kişi cici olmuyor.

ÇÖZÜMÜ DIŞARIDA ARIYORLAR: Dikkat ediniz saldırılar ülkemizde oluyor, yürekler yanıyor. Ama terör örgütünün güdümündeki parti çözümü Brüksel’de arıyor. Oyu Türkiye’den alıp çözümü dışardan aramak bir partinin kendini inkar etmesidir. Bu parti mensupları, silahtaki kurşunla sandıktaki oy arasında tercih yapmak zorundadır.

NOT EDİYORUZ: Bir takım medya kuruluşlarının da bu kritik dönemde milletimizin moralini bozarak, paralel ve bölücü örgütlerin değirmenine su taşıdıklarını da görüyoruz. Ülkemize düşmanlık eden herkese sayfalarını, ekranlarını açan medya kuruluşlarının ihanetlerini biz de not ediyoruz.

PİYON OLARAK KALACAKLAR:
Tüm teröristler ya ülkemizi terk edecekler, ya da silahlarını bırakıp, gömecekler. Bunların da yer tespitini biz yapacağız. Terör örgütüyle arasına mesafe koymayı beceremeyen siyasi parti için de aynı durum geçerlidir. Bu partinin yöneticileri siyasetin imkanları içinde faaliyet göstermeyi başaramadıkları sürece, bizim gözümüzde örgütün piyonu olarak kalacaklardır.

ÇÖZÜM BUZDOLABINDA:
Çıkıp çözüm süreci devam ediyor diyorlar. Bana göre çözüm süreci buzdolabındadır. Şu anda milli birlik ve kardeşlik projesi gündemdedir. Buna destek verenlerle bu yolda yürümeye varız. Bölücü örgüt ve onun güdümündeki parti sorumluluklarını yerine getirmemiştir. Tercihini şiddetten ve baskıdan yana kullanmıştır. Bunlar için yalan itikadi bir meseledir. Terör örgütü 2013’ten beri, kendi aklınca devleti oyalayarak tahkimat yoluna gitmiştir. DEVLET BAŞLATMADI: Görüyorsunuz, operasyonlarda nasıl silahlar ortaya çıkıyor. Tamamen yığınak yapıyorlar. Niçin? Yarınlara. Şu anda devlet operasyonlarına devam etmek suretiyle, hangi evde ne var ne yok ortaya çıkarmak durumundadır. Bunu gelecek, orada kaymakamına, valisine, emniyet müdürüne bildirecek. Çatışmaları yeniden başlatan devlet olmadı.

ATILACAK TEK ADIM YOK: Bundan sonra artık ne devletin, ne hükümetin vereceği bir taviz, atacağı adım yoktur. Yapılması gereken her şey yapılmıştır. Terör örgütü silahlarını bırakmadığı, militanları ülke dışına çıkarmadığı, güdümündeki siyasi parti demokrasinin safına geçmediği sürece, ülke ve milleti korumak için üzerine düşenleri yapmaya devam edecektir. Sınırlarımız ve dışında terör örgütünün tüm unsurlarına karşı gereken her türlü müdahale yapılacaktır. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün ayrıca Hamas Siyasi Büro Lideri Halid Meşal’i kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki kabul 1 saat sürdü.

‘DÜŞÜNCE ÖRTÜŞMÜYORSA İNTİHAR EDECEK HALİ YOK’

“CUMHURBAŞKANI İSTEMİYOR”: Birileri çıkıyor, işte sayın başbakan koalisyon kurmak istiyor ama cumhurbaşkanı bunu engelliyor gibi yalan yanlış iftira kokan ifadeler kullanıyor. Sorunların çözümü için irade koyabilecek koalisyon hükümeti konusunda ümidimizi muhafaza etmeye çalışıyoruz. Çünkü bu ülke hükümetsiz olamaz.

DÜŞÜNCESİ ÖRTÜŞMELİ: Sayın başbakan hükümeti kurma görüşmelerini devam ettiriyor. Farklı yaklaşımlar ortaya konuluyor. Ana muhalefet ile iktidar koalisyon kursun diyenler var. İnandıklarına mütenasip olabilecek ortak bulabilirse, ama bir tekrar seçim ama farklı bir anlayışla ortaklık için adım atabilir. Ama o tabii kendi ilkeleriyle de karşı düşüncenin örtüşmesi lazım. Örtüşmüyorsa, intihar edecek hali yoktur.

KOALİSYON TEMENNİM: Koalisyon hükümetinin kurulması benim temennimdir, bu süreç 45 gündür. Mümkün olmadığı takdirde, ya mevcut hükümetle bir ya da Meclis’in bir geçici hükümet kurmasıyla erken seçime gidilir.

KAÇAN ESKİ SAVCILAR YAKA PAÇA GETİRİLECEK

BENİ KAÇMAKLA İTHAM ETMİŞLERDİ:
(Eski savcılar Zekeriya Öz ile Celal Kara için) Gezi ve 17-25 Aralık sürecinde resmi ziyaret sebebiyle Cezayir’e gittiğimde beni yurtdışına kaçmakla itham eden ihanet şebekesinin mensuplarının birer, ikişer yurtdışına kaçtıklarını görüyoruz. Şu ana kadar 100’ü aşkın bu şebekenin mensupları yurtdışına kaçmıştır. İşte daha yeni, bu acımasız kararları verenler şimdi bakıyorsunuz Gürcistan üzerinden Ermenistan’a kaçıyorlar. Türkiye olarak bizler iz sürüyoruz. Bunlarla ilgili kırmızı bültenler hepsi, işte bir kısmı Romanya’da yakalandı biliyorsunuz. Bunlar da bir yerlerde muhakkak yakalanacak ve bunlar da yaka paça buraya gelip yaptıklarının hesabını er veya geç verecekler.

Sabah

Anahtar Kelimeler:
, , , ,