FETÖ’cülerin “Telefon Kaydı” Oyunu Deşifre Oldu

01 Haziran 2018

FETÖ/PDY’ye yönelik yurt genelindeki soruşturmalar aralıksız devam ederken, gözaltına alınan bazı şüphelilerin verdiği ifadeler, örgütün gerçek yüzünü ortaya koyuyor.

Özellikle son günlerde yurt genelinde düzenlenen operasyonlar sayesinde FETÖ’nün TSK‘daki “Sivil İmam-Kripto Asker” ilişkisi çözülürken, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanan bazı sanıkların verdiği bilgiler ise dikkati çekiyor.

FETÖ’nün mahrem yapılanmasında yer alan ve askeri öğrencilerden sorumlu olan sivil imamlar ifadelerinde, deşifre olmamaları için TSK’daki örgüt üyeleriyle ankesörlü veya kontörlü telefonlardan görüştüklerini, numaralarını telefonlarına çeşitli formül ve rakamlarla şifreleyerek kaydettiklerini itiraf etti. 
Kimisi telefon numaralarının son 2 hanesini bir artırıp bir eksilterek, kimisi numaranın son 4 hanesindeki her rakamı 10’a, kimisi de 99’a tamamlayarak kaydeden örgüt üyelerinin, bunun gibi çeşitli şifreleme yöntemleriyle izlerini kaybettirmeye çalıştığı saptandı.

Malatya’da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınan Kara Harp Okulundaki askerlerden sorumlu sözde “Mahrem İmam” meslekten ihraç edilen öğretmen T.K. ifadesinde, askeri öğrencilerle telefon görüşmelerini sadece “Mahrem İmamlar”ın bildiği gizli bir yöntemle yaptığını vurguladı.
Askeri öğrencilerin numaralarını, örgüt içinde kendilerine öğretildiği gibi son 2 haneyi bir artırıp, bir eksilterek cep telefonlarına kaydettiklerine dikkati çeken T.K. “Örneğin, öğrencinin kullandığı telefon numarasının son iki hanesi 35 ise bunu 44 olarak kaydediyorduk. Yani ilk hanesini bir artırıp diğer haneyi bir eksiltiyorduk. Daha sonra telefonumuzdan bu numaraya bakarak kontörlü telefonlar üzerinden öğrencileri arıyorduk. Bunu yapmamızdaki sebep, öğrencinin telefon numarasını üzerimizde taşımamak ve telefonumuzda telefon numarasının açığa çıkmaması içindi” ifadelerini kullandı.

AA