FETÖ’nün İkinci MİT Kumpası!

15 Nisan 2021

 Darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturmalar kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü, yargı ve diğer kamu kurumlarındaki uzantıları tasfiye edilen, binlerce üyesi tutuklanan Fetullahçı Terör Örgütü, devleti zaafa uğratmak için uyuyan hücrelerini harekete geçirerek kamikaze eylemlere başladı. 

JANDARMA İHBAR ETTİ

1 Ocak 2014’te Hatay Kırıkhan, 19 Ocak 2014’te de Adana Ceyhan’da Suriye’deki Türkmenlere insani yardım götüren MİT TIR’larını durdurarak, Türkiye’yi dünya kamuoyunda ‘terör örgütü DEAŞ’a silah yardımı yapan ülke’ gibi göstermeye çalışan FETÖ’nün TSK içindeki yapılanması, b enzer bir kumpası 15 gün önce de Mardin’de uygulamaya kalkıştı. İçişleri Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre, İl Jandarma Komutanlığı’ndan gelen “İnsan kaçakçılığı yapılıyor” ihbarı Mardin Emniyet Müdürlüğü’nü harekete geçirdi. İhbarı yapan kişi Jandarma Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Komutanı Binbaşı Mete Ayhan’dı. Ayhan plakasını verdiği aracın Emniyet Müdürlüğü sınırlarından geçerken operasyon düzenlenerek durdurulmasını istedi. 

ŞÜPHELER DİKKATİ ÇEKTİ

İhbardaki şüpheli unsurları fark eden Mardin Emniyet Müdürü Hasan Onar, operasyon öncesinde istihbarat desteği için MİT’le görüştü. Görüşmede, Ayhan’ın plakasını verdiği aracın MİT’e ait olduğu ortaya çıktı. Şüpheli unsurlar Emniyet Müdürü Onar’ın gözünden kaçsaydı, operasyon sırasında MİT görevlileri ile polis karşı karşıya gelecekti. Ancak daha önemlisi, araç durdurulurken jandarma tarafından çekilecek fotoğraflar anında FETÖ destekçisi medya kuruluşlarına servis edilecek ve iki güvenlik birimi arasında ‘iç savaş’ olduğu izlenimi verilecekti. 

RAPORDA YER ALIYOR

Hain planın MİT’in TBMM Darbe Araştırma Komisyonu’na sunduğu ‘FETÖ Raporu’ndan hemen önce hayata geçirilmek istenmesi dikkati çekti. MİT’in raporunda FETÖ’nün, kendini en iyi şekilde gizlemeyi başaran ve ‘örgüt içindeki örgüt’ olarak adlandırılan Hususiler aracılığıyla yeniden yapılanma sürecine girdiği ve illerde yeni sorumlular görevlendirme çalışmaları yürüttüğü vurgulanmıştı.

O BİNBAŞI TUTUKLANDI

İhbarı yapan Jandarma Binbaşı Mete Ayhan Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında ‘Anayasal Düzeni İhlal’ suçundan 18 Mayıs’ta tutuklandı. Ayhan’ın 15 Temmuz darbe girişimi sırasında görevli olmadığı halde daha sonra FETÖ üyesi olmaktan tutuklanan eski Tugay Komutanı Salih Kırhan’la birlikte ‘operasyon için sahada’ olduğu tespit edilmişti. Ayhan’ın aile fertlerinden de yine FETÖ üyeliğinden tutuklananlar olduğu öğrenildi. 

STAR