Genelkurmay: 33 Terörist Daha Etkisiz Hale Getirildi

22 Ocak 2016

Genelkurmay: 33 Terörist Daha Etkisiz Hale Getirildi

Genelkurmay Başkanlığınca dün Şırnak’ın Cizre ilçesinde 27, Silopi ilçesinde 2, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 4 bölücü terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde, önemli yurt içi olaylara ilişkin bilgi verildi.

Buna göre, dün Şırnak’ın Cizre ilçesinde devam eden operasyonda 27 bölücü terör örgütü mensubu terörist etkisiz hale getirildi, operasyonda etkisiz hale getirilen toplam terörist sayısı 391 oldu. Operasyonda 9 el yapımı patlayıcı imha edildi, bir RPG-7 roketatar, bir tabanca, bir tabanca şarjörü, muhtelif cins ve miktarda 176 fişek, 2 av tüfeği, 5 kaleşnikof piyade tüfeği şarjörü, bir el telsizi, iki dizüstü bilgisayar ve bir el dürbünü ele geçirildi.

Silopi’de devam eden operasyonda 2 bölücü terör örgütü mensubu terörist etkisiz hale getirildi, operasyonda etkisiz hale getirilen toplam terörist sayısı 142 oldu.

Bölücü terör örgütü mensubu 4 teröristin etkisiz hale getirildiği Diyarbakır’ın Sur ilçesinde devam eden operasyonda da 8 el yapımı patlayıcı imha edildi, 5 av tüfeği ele geçirildi. Operasyonda etkisiz hale getirilen toplam terörist sayısı 108’e ulaştı.

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde bir araçta yapılan aramada, bölücü terör örgütü PYD’ye götürülmek üzere 2 bin 90 ilaç ele geçirildi, olayla ilgili iki kişi gözaltına alındı.

Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı yollardan geçmeye çalışan bir terörist Suruç’ta, bir terörist de Ceylanpınar ilçesinde güvenlik güçlerine teslim oldu.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde de Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı yollardan geçmeye çalışan bölücü terör örgütü mensubu terörist yakalandı. İlçede, bir ev ve eklentilerinde yapılan aramada 138 tüp ele geçirildi, yol kontrolü sırasında da “terör amaçlı yardım ve yataklık suçundan” bir, “Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’na muhalefet suçundan” iki olmak üzere üç kişi muhtelif örgütsel dokümanlarla gözaltına alındı.Irak’ın kuzeyindeki barınma alanlarından kaçan 10 bölücü terör örgütü mensubu güvenlik güçlerine teslim oldu, Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde yapılan yol kontrolünde “yardım ve yataklık suçundan” bir kişi, üç cep telefonu, bir sim kartı ve iki örgütsel dokümanla yakalandı.

Mardin’in Dargeçit ilçesindeki ev aramasında da “yardım ve yataklık suçundan” bir kişi, bir av tüfeğiyle gözaltına alındı, Savur’da yapılan yol kontrolü sırasında “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan bir terörist yakalandı.

Star Gazetesi

Anahtar Kelimeler:
, , , , , ,