Görmez: Engelliler İçin Yapılan Her Şey Haktır haberi

31 Mayıs 2015

Prof. Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığında gerçekleştirilen bir toplantıda, Türkiye genelinde faaliyet yürüten on dört vakıf, dernek ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi.

Toplantıda, dernek ve sivil toplum temsilcilerinin sorunlarını dinleyen Görmez, engellilere yönelik hizmetleri, manevi değeri yüksek, mukaddes bir görev olarak değerlendirdi.

Kudüs’e yaptığı ziyareti anımsatan Mehmet Görmez, altı günlük programı kapsamında, Gazze’de bir üniversiteye götürüldüğünü ve 120 işitme engelli öğrencinin aynı sınıfta ders gördüğüne tanık olduğunu anlattı.

“MUKADDES BİR GÖREVDİR”

Görmez, “Sizlerin de engelli kardeşlerimiz için yürüttüğünüz hizmet, manevi değeri yüksek mukaddes bir görevdir. Her birinize toplum olarak teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Hz. Peygamberin engellilere sunulan hizmetlere büyük önem verdiğini vurgulayan Prof. Görmez, şunları söyledi:

“Peygamber Efendimiz Medine’ye giderken yerini görme engelli Abdullah İbn-u Mektum’a bırakmıştır. Bugün bazı kitaplarda görme engelli birinin arkasında namaz kılmanın mekruh olduğu yazıyor. Bizler bugün Efendimizin yerini Abdullah İbn-u Mektum’a bıraktığını unutuyoruz. Peygamberimiz engelliler konusuna o kadar çok önem vermiş ki, biz ümmeti olarak Efendimiz kadar önem verememişiz. Konuşma engelli birine bir kelime dahi yardımcı olmak sadakadır. Yürüme engelli birine yardımcı olmak sadakadır. Bunu 1400 yıl önce Efendimiz söylemiştir. Sizler bugün engelli kardeşlerimiz için alfabe çıkarıyorsunuz. Onların okumasını sağlıyorsunuz.”

“TOPLUMDA BİLİNÇ OLUŞTURULMALI”

Engelliler konusunda toplumda bir bilinç oluşturmanın önemine de değinen Görmez, “Bizler Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bu konuda yoğun bir çaba içinde olduk. Öncelikle kendi müftülerimiz, vaizlerimiz, imamlarımızda bilinç oluşması için çaba sarf ettik. Sonra hem camilerimizde hem de yayınlarımızda öncülük ettik. Hedefe tam olarak henüz ulaşamasak ta bu yolda ciddi bir gayret içindeyiz” dedi.

“YAPILAN DÜZENLEMELER İSRAF DEĞİL HAKTIR”

Görmez, “Bir şehirde büyük bir cami yapılsa ve o şehirde sadece bir tek engelli kardeşimiz olsa, o kardeşimiz için cami düzenlense bu israf olmaz. Engelli kardeşlerimiz için yapılan düzenlemeler israf değil, haktır” değerlendirmesinde bulundu.

“DİN CEVAP VERMELİ”

“Engelli bir kardeşimizin ‘Ben neden dünyaya böyle geldim’ sorusuna din cevap vermelidir” ifadelerini kullanan Görmez, “Diyanet İşleri Başkanı olarak benim bu soruya cevap vermem lazım. Engelliler teolojisini çok iyi ortaya koymamız gerekir. Buna ek olarak engelli haklarını da gerek kamu spotlarıyla gerek yürütülen hizmetlerle topluma anlatarak çok iyi ortaya koymak gerekir” diye konuştu.

Haber7