Hamile hayvan bilmeden kurban edilirse ne yapılır?

09 Eylül 2016

Hamile hayvandan kurban olur mu, ya da kesildiğinde anlaşılırsa ne olur? Prof. Dr. Mustafa Karataş Kurban Bayramı’na sayılı günler kala gündemdeki konulara cevap verdi. 

Kurban seçerken nelere dikkat etmeli? 

Koyun, keçi gibi küçükbaş hayvanlardan bir yaşını doldurmuş olmak, sığır ve manda gibi büyükbaş hayvanlarda iki yaşını doldurmuş olmak gerekir.  Deve kurban edilecekse beş yaşını doldurmuş olmalıdır.

Hangi hayvanlar kurban olarak kesilmez? 

Koyun, keçi, sığır, deve hayvanları erkek-dişi farketmeksizin kurban olarak kesilir. Tavuk, ördek, kaz, geyik gibi hayvanlar kurban olmaz.

Kurbanlık hayvanlardan hangileri ortak olarak kesilebilirler? 

Deve ve sığır büyükbaşlar ortak olur. Küçükbaşta ortak olunmaz.
 Akika, adak ve nafile kurbanlar için aynı büyükbaş hayvana ortak alınabilir mi? 
 Kurbana adak adanmışsa veya akika, nafile olarak kesilecek hayvanlar Kurban bayramında kesilecek kurbana ortak olabilir.

Kişi keseceği kurbanı görmeli mi? 

Kurban kesecek kişinin kurbanı görmesi ve kesilirken başında olması hatta ehil ise kendi kesmesi  faziletli olmakla birlikte şart değildir.  Başkasına vekalet verebilir. Vekaleti alan kişi kurban alıp, kesim işlemlerini yapabilir veya başkasına yaptırabilir.

Hasta hayvandan kurban olur mu? 

Kesilecek kurbanlık hayvanların sağlıklı olması şarttır. Gideceği yere kadar yürüyemeyen, bir veya iki gözü görmeyen, boynuzlarının veya kulakların çoğu kesik olan, ayakları topal olan, kuyruğu kesik olan, dişlerinin çoğu kırılmış ya da dökülmüş olan hayvanlar kurban edilmez.

Bilmeden kesilen hamile hayvandan kurban olur mu? 

Yavrusu olan hayvanı kurban etmek doğru değildir. Bilmeden kesilmiş ise çıkan yavrunun bedeli tasadduk edilir.

Kurban kaç ortaklı olmalıdır? 

Küçükbaş hayvanlarda ancak bir kişi kesebilir. Büyükbaş hayvanlarda ise birden yedi kişiye kadar kesilebilir. Yedi kişiden fazlası ortak olamaz.

Kurbanlık olarak alınan hayvana kaç kişi ortak olabilir? 

Kurban alınırken niyet edilen kişi sayısına sonradan ilave yapılması mekruhtur.

Ölü kurbanı diye bir kurban çeşidi var mıdır? 

Ölülere vasiyet etmedikçe kurban kesilmez. Onların ardından hayır, hasenat olsun diye kurban kesip dağıtmakla ölülerinde sevap kazanması olur

Bir grup oluşturarak aralarında para toplayıp Hz. peygamber adına kurban kesilebilir mi? 
Hayır. Bunun iki yönden sakıncası var. Birincisi, bir kurban küçükbaşsa bir kişiye kurban olur daha fazla kişi için kurban sayılmaz. İkincisi, Hz.Peygamber’e kurban kesmek dinde yoktur. Kim böyle bir şey başlatırsa bidattır. Bidatın sahibi de cehennemlik olmakla uyarılmıştır..

Kuyruksuz hayvan kurban olabilir mi? 

Doğuştan, cins olarak kuyruksuz ise hayvan kurban edilebilir. Ancak kuyruğu varken sonradan bir kaza ile veya herhangi bir şekilde kuyruğu kesilmişse, kopmuşsa özür sayılır kurban edilemez. Besi hayvanları daha semiz olsun, eti daha lezzetli olsun amacıyla, bakım amacıyla kuyrukları kesilmişse bu özür sayılmaz.

Fazilet bakımından kurbanlık hayvanların erkek veya dişi olması arasında bir fark var mıdır? 

Küçükbaş hayvanlarda erkek koç veya teke kurban etmek, büyükbaşlarda ise deve cinsinden dişi kurban etmek daha faziletlidir.

KAYNAK:ÜLKEHABER