HDP’liler Kararı Duyunca Şoka Girdi!

23 Nisan 2016

HDP'liler Kararı Duyunca Şoka Girdi!

Önder, Kılıçdaroğlu’nun açıklamasının, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘seni başkan yaptıracağız’ demek” anlamına geldiğini belirterek, “Kemal Bey’in dışında dokunulmazlığın kalkmasını isteyen kimse yok. CHP, Genelkurmay’dan sert zılgıt yedi” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun dokunulmazlık teklifini destekleyeceklerine yönelik açıklaması HDP’de şaşkınlık yaratırken kulisleri hareketlendirdi. AK Parti’nin dokunulmazlık teklifinin bu haliyle Meclis’ten geçmeyeceğine inanan HDP yönetimi, Kılıçdaroğlu’nun açıklaması ile farklı bir pozisyon aldı. Konuyu değerlendirmek üzere HDP grup yönetimi, dün Meclis’te toplanarak durum değerlendirmesi yaptı. HDP’den ise Kılıçdaroğlu’na yönelik sert eleştiri ve suçlamalar geldi.

Ankara Milletvekili ve İmralı Heyeti Üyesi Sırrı Süreyya Önder, Kılıçdaroğlu’nun “destekleyeceğiz” açıklamasını, “CHP statüko eliyle terbiye edilmiş hizaya sokulmuştur. Kılıçdaroğlu ve CHP bugünden sonra Cumhurbaşkanı’nın Anayasayı yok sayma girişimlerine yönelik bütün eleştiriyi kendi elleriyle berhava etmişlerdir” dedi.

Önder, şunları söyledi:

CHP İLE ORTAK NOKTADAYDIK

Anayasaya aykırı ama biz evet diyeceğiz. HDP’liler de Anayasa Mahkemesi’ne gitsinler’ ifadesinin altından Kemal Kılıçdaroğlu imzasını çektiğin zaman Recep Tayyip Erdoğan tarafından en az 20 kere telaffuz edilmiş bir yaklaşımın ifadesidir. Dolayısıyla CHP dün (önceki gün) itibarıyla siyasal arenada pes etmiş bunu da genel başkanları eliyle duyurmuşlardır. Başlangıç çizgisi son derece tutarlıydı ve ortak bir noktadaydık. Kürsü dokunulmazlığı hariç diğer bütün dokunulmazlıkların anayasa düzenlemesiyle geçmesiydi. Biz hâlâ bu noktadayız. CHP, bu noktadan ricat ederek bu ülkedeki bütün hukuksuzlukların üzerine şal örtmüş ve bunların yapılabileceğini genel başkanları eliyle beyan etmişlerdir.

Anahtar Kelimeler:
, , , , , ,