HDP/PKK’ya Dev Operasyon

13 Aralık 2016

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, yürütülen bir soruşturma kapsamında alınan gözaltı ve arama kararı doğrultusunda HDP’nin İstanbul İl Başkanlığı ile bazı adreslerde arama yaptı. Operasyonda, aralarında HDP İstanbul İl Başkanı Aysel Güzel’in de bulunduğu 20 kişi gözaltına alındı.

Şüpheliler, sağlık kontrollerinden geçirildikten sonra Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

ADANA’DA 25 GÖZALTI

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Teröre Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, terör örgütü PKK üyesi oldukları ve örgüt propagandası yaptıkları iddia edilen şüphelilere yönelik operasyon düzenledi.

Sabaha karşı yapılan operasyona yaklaşık 500 polis, zırhlı araçlar, TOMA’lar, polis helikopteri ve özel harekat polisleri katıldı.

Adana merkez ilçeleriyle Ceyhan ilçesinde değişik adreslere eş zamanlı düzenlenen operasyonda, aralarında HDP Adana İl Başkanı Hüseyin Beyaz, HDP merkez ilçe ve Ceyhan ilçe başkanları, il ve ilçe yönetim kurulu üyeleriyle mahalle temsilcilerinin bulunduğu 25 kişi gözaltına alındı.

MANİSA’DA 5 GÖZALTI

Alınan bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube ekipleri, Manisa’da terör örgütü PKK/KCK’ya yönelik daha önceden belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi.

Operasyon kapsamında HDP Manisa İl Başkanı A.E, HDP Salihli İlçe Başkanı A.M. ve A.D, A.O. ve M.B. gözaltına alındı.

ANKARA’DA 17 GÖZALTI

 Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, yürütülen bir soruşturma kapsamında, bazı adreslere operasyon düzenledi.

Aralarında HDP Ankara İl Başkanı İbrahim Binici, Mamak İlçe Başkanı ile bazı il ve ilçe yöneticilerinin de bulunduğu 17 kişiyi gözaltına alındı.

Şüpheliler, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra emniyet müdürlüğüne götürüldü.

ŞANLIURFA

Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, kent genelinde terör örgütü PKK’ya yönelik yapılan çalışmalar sonucu bazı adreslere operasyon düzenlendi.

Operasyonda, terör örgütü üyesi oldukları iddiasıyla hakkında gözaltı kararı verilen HDP üyelerinin de aralarında bulunduğu bazı şüphelilerin gözaltına alındığı öğrenildi.

KAYSERİ

Kayseri’de Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, örgütün gençlik yapılanması içerisinde faaliyet gösterdikleri iddiasıyla haklarında gözaltı kararı verilen 15 şüphelinin evlerine eş zamanlı operasyon düzenledi.

Zanlılardan 7’si gözaltına alındı, evlerde yapılan aramada örgütsel dokümanlar ele geçirildi. Adreslerinde bulunamayan 8 kişinin yakalanmasına yönelik çalışmalar sürüyor.

HAKKARİ

Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, terörle mücadele ekipleri dün gece bazı adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi.

Operasyonda HDP Hakkari İl Başkanı Evin Konur ile DBP eski İl Başkanı Zübeyde Bor gözaltına alındı.

Gözaltına alınan Konur ve Bor’un Emniyet Müdürlüğü’ndeki sorgusu sürüyor.

GAZİANTEP

Gaziantep’te terör örgütü PKK/KCK’ya yönelik operasyonda HDP ve DBP yöneticilerinin de aralarında olduğu 36 şüpheli gözaltına alındı.

Valilikten yapılan açıklamada, Gaziantep Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin PKK/KCK terör örgütünün talimatları doğrultusunda eylem ve faaliyette bulunan 52 kişinin yakalanmasına yönelik eş zamanlı operasyon düzenlediği belirtildi.

Bu kapsamda, HDP ve DBP yöneticilerinin yanı sıra terör örgütünü destekleyen bazı derneklerin yöneticileri, sosyal medya üzerinden terör örgütünün propagandasını yaparak, Cumhurbaşkanına, kurumlara ve güvenlik güçlerine hakaret eden, asılsız suçlamada bulunduğu belirlenen kişilerin de olduğu 36 kişinin eş zamanlı operasyonla gözaltına alındığı kaydedildi.

Şüphelilerin adreslerinde, 2 tabanca, bu tabancalara ait çok sayıda mermi, 1 av tüfeği, 1 kurusıkı tabanca, PKK/KCK terör örgütü içerikli kitap ve doküman ile çeşitli elektronik malzeme ve dijital veri depolayıcıları ile Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) içerikli 6 kitap ve doküman ele geçirildiği bilgisi verildi.
 

Haber10