HDP‘yi Hile Yapamama Paniği Sardı!

11 Ekim 2015

HDP‘yi Hile Yapamama Paniği Sardı!

Doğu’da ve Güneydoğu’da 7 Haziran seçimlerinde bazı ilçe ve köylerde PKK baskısı ve hileyle oy toplayan HDP büyük panik yaşıyor. PKK’nın baskılarının yoğun olduğu yerlerde valilikler güvenlik için sandıkların ilçe ve il merkezlerine taşınarak birleştirilmesi konusunda girişimde bulundu. YKS da olumlu taleplere olumlu yaklaştı.

Başvurular nedeniyle HDP’den yaygara kopartıldı. HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken bu başvuruya tepki gösterdi. Sandık güvenliği için yapılan başvuru için Baluken, taşımalı oy sistemi adı altında halkın iradesinin gasp etmeye çalışıldığını iddia etti.

PKK’YI UNUTTU

HDP lideri Selahattin Demirtaş da önceki gün yaptığı açıklamada, PKK’nın Kürtlere yaptığı tehdidi görmezden gelerek, “Kimse kimseye silah dayatarak oy kullandırtmıyor. YSK’nın sandıkları birleştirme, bir alanda toplama tartışmaları var. Bu Anayasa’ya uygun değil. Gerçekten güvenlik yoksa orada seçim kurulları olarak tartışırız, kararını veririz. Sandıklarla ilgili herhangi bir güvenlik problemi yoktur” dedi.

YAYGARAYA CHP KATKISI

HDP’lilerin bu yaygarasına CHP’de destek verdi. CHP Milletvekili Barış Yarkadaş “Eğer bir yurttaş o gün oy kullanamadıysa gidip YSK’ya ‘Ben oy kullanamadım, taşımalı sistem yüzünden araba bulamadım’, ya da ‘Arabaya beni almadıkları için oy kullanmamı engellediler’ diye tek bir dilekçe dahi verirse o seçim iptal olur” dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan da “Sandıkların vatandaşlardan uzaklaştırılması kabul edilebilir bir şey değil” iddiasında bulundu.

Devlet Bahçeli de destek verdi

MHP lideri de sandıkların birleştirilmesini eleştirdi. Partisinin bayramlaşma töreninde konuşan Bahçeli, “Seçimi istikrar ve güven çerisinde sürdürmeleri mümkün gözükmemektedir. Sayın Cumhurbaşkanı diğer yerlerde de buna benzer gelişmelerin olabileceğini söylüyor. 9 seçmenin bulunduğu yerde sandık kurulmalı ve seçimler gerçekleştirilmelidir” dedi.

AK Parti’de sandık seferberliği

AK Parti, seçimler için “sandık seferberliği” başlattı. 7 Haziran seçimleri sırasında bazı bölgelerde, terör örgütünün baskısıyla “sandık hileleri” yapıldığını belirten parti kurmayları, teşkilattan bu kez daha tedbirli olmasını istiyor. Yeni Seçim İşleri Başkanı Bekir Bozdağ ve Teşkilat Başkanı Mustafa Ataş koordinesinde “Sandık Yönetim Kurulları” için çalışma başlatılırken, müşahitler seçime kadar eğitimden geçecek.

Sabah

Anahtar Kelimeler:
, , , , ,