‘Hepimiz Polisiz’

14 Aralık 2016

 İSTANBUL

ERDOĞAN’DAN ŞEHİDE SON GÖREV

Polis Haşim Usta için İstanbul Fatih Camii’nde cenaze töreni düzenlendi. Cumhurbaşkan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı cenaze namazını İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran kıldırdı.  Kılınan cenaze namazının ardından helallik alındı. Şehit için helallik alınırken, duygusal anlar yaşandı. Şehit Haşim Usta, polis memuru arkadaşlarının omuzlarında cenaze aracına götürüldü. Bu sırada birçok vatandaş da şehidin tabutuna omuz verdi. Usta’nın naaşı Edirnekapı Şehitliği’ne  defnedildi.

YILDIRIM YALNIZ BIRAKMADI

Şehit Emniyet Amiri Kadir Yıldırım için İstanbul Fikirtepe’deki İhsaniye Camii’nde düzenlenen törene Başbakan Binali Yıldırım da katıldı. Yıldırım, törenden önce şehidin annesi Perihan, babası Mustafa, eşi Gülümser ile çocukları Buğra ve Dilara Yıldırım da taziyelerini ileti. Başbakan Yıldırım, kılınan cenaze namazının ardından şehidin tabutuna omuz erdi. Yıldırım’ın naaşı Edirnekapı Şehitliği’nde toprağa verildi. Yıldırım’ın makam odasında düzenlenen bombalı saldırıda şehit düşen Derik Kaymakamı Muhammet Fatih Safitürk ile 2011 yılında Bolu’nun Kıbrıscık ilçesinde birlikte görev yaptıkları ortaya çıktı. Yıldırım’ın Safitürk şehit edildiğinde sosyal paylaşım sitesinde, “Yapılan bu hain ve şerefsiz saldırıyı lanetliyorum. İnşallah bizlere de Allah şehitlik nasip eder” diye yazdığı görüldü. Şehit Emniyet Amiri Kadir Yıldırım’ın bir hafta önce de Fenerbahçe-Beşiktaş derbisinde görevli olduğu öğrenildi.

MANİSA

SENİNLE GURUR DUYUYORUM

Manisa’nın Akhisar ilçesinde gözyaşları arasında son yolculuğuna uğurlanan şehit pols memuru Ali Aksoy’un babası Ömer, oğlunun fotoğrafını uzun süre elinden bırakamadı.

Acılı baba babası Ömer, “Fotoğrafa bakarak, seninle gurur duyuyorum” oğlum diye gözyaşı döktü. Anne Medine Aksoy da oğlunun fotoğrafına sarılarak, “Ağlamayacağım kuzum, senin için dimdik ayaktayım” diye ağıt yaktı.  

KAYSERİ

DÜĞÜN FOTOĞRAFI İLE GELDİ

İstanbul’daki terör saldırısında şehit olan polis memurları Osman Börklüoğlu ve Yasin İke Kayseri’de toprağa verildi. Börklüoğlu’nun 15 Temmuz’dan önce düğün yapmak için izin alarak Kayseri’ye gittiği ancak, darbe girişimi sonrasında izinlerin iptal olmasıyla İstanbul’a döndüğü öğrenildi. Börklüoğlu’nun Ekim hayatını birleştirdiği Özge Börklüoğlu törene düğün fotoğrafı ile geldi. İke ve Börklüoğlu’nun naaşları, Polis Şehitliği’nde yanyana toprağa verildi.

ŞANLIURFA

NE İSTEDİNİZ FİDANLARDAN?

İstanbul Beşiktaş’taki hain saldırıda şehit olan polis memurları Mehmet Taş ve Enes Çiçek, Şanlıurfa’da son solculuklarına uğurlandı. Şehitler için Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü’nde düzenlenen törene, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik de katıldı. Çelik yaptığı konuşmada, “Ey taşeronlar, bozgunculuk yapanlar, ne istediniz Bozovalı Mehmet Taş’tan, Suruçlu Enes Çiçek’ten, Siverekli Süleyman Korkut’tan, ne istediniz gencecik fidanlardan?” ifadelerini kullandı. Şehitlerden Çiçek’in naaşı yeni Aile Mezarlığı’nda Mehmet Taş’ın ise Bozova ilçesinde toprağa verildi.

İŞTE ACININ LİSTESİ

POLİSLER: Adem Oğuz (31), Ali Aksoy (26), Okan Doğan (23), Adem Serin (24), Mehmet Zengin (21), Soner İdil (27), Mustafa Öztürk (27), İlker Uylaş (27), Durmuş Öcal (21), Yasin İke (24), Mehmet Zengin (21), Mehmet Atıcı (22), Hüseyin Akyüz (21), Hasan Bilgin (26), Vefa Karakurdu (43), Hüseyin Dalgılıç (33), Murat Yılmaz (22), Oğuzhan Duyar (22), Metin Düzgün (27), Nazif Emre Horoz (24) Süleyman Sorkut (23) Kadir Yıldırım (41), Hamdi Dikmen (29), Bora Çelik (24), Mustafa Kemal Devrilmez (21), Çetin Sarıkaya (29), Uğur Ürker (29), Hakan Tanrıkulu (23), Mehmet Taş (24), Enes Çiçek, Haşim Usta, Osman Börkoğlu (25), Ali Osman Şahin (22), Yakup Çapat

SİVİLLER: Velat Demiroğlu (24), Ahmet Dokuyucu (38), Yasin Görkem Yazıcı, İsmail Koç, Tunç Uncu (29), Selin Çelik (28), Berkay Akbaş (19).

ADANA

MESLEĞE 6 AY ÖNCE BAŞLAMIŞTI

Terör örgütü PKK/TAK tarafından düzenlenen bombalı saldırılarda şehit olan Çevik Kuvvet polisleri Mehmet Atıcı ve Adem Oğuz için memleketleri Adana’da tören düzenlendi. Törene, şehitlerin yakınlarının yanı sıra Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve binlerce Adanalı katıldı. Adem Oğuz’u son yolculuğuna uğurlamaya, 2 yıllık eşi Belkız Oğuz, 4 aylık oğlu Fatih Selim ile birlikte geldi. Oğuz’un 15 Haziran 2013’ten bu yana İstanbul’da görev yaptığı öğrenildi. Oğuz’un naaşı, törenin ardından gönderildiği Aladağ ilçesinde toprağa verildi. 6 aylık polis olan şehit Atıcı’nın naaşı ise İmamoğlu ilçesinde defnedildi.

KAYSERİ

CENAZEDE KILIÇDAROĞLU TEPKİSİ

Şehit polis memurları Osman Börklüoğlu ve Yasin İke için Kayseri’de düzenlenen törende, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun isminin yazılı olduğu çelenk parçalandı. Törene bir süre sonra yeni çelenk gönderildi. Ancak ikinci çelenk de parçalandı.       

VAN

‘KAHROLSUN PKK’ SLOGANI ATILDI  

VAN, şehidini ‘kahrolsun PKK’ sloganları ile son yolculuğuna uğurladı. Şehit polis Soner İdil, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın da katıldığı törenle toprağa verildi. Şehit babası Mikdat İdil’in de eşlik ettiği kalabalık tarafından sık sık ‘kahrolsun PKK’ sloganları atıldı. İdil’in naaşı Akköprü Mezarlığı’na defnedildi.

İZMİR

EŞİ 2 AY SONRA DOĞUM YAPACAK

Şehit polis memuru Hüseyin Dalgılıç, İzmir’deki törenin ardından toprağa verildi. Kendisi de polis memuru olan 7 aylık hamile Çiğdem Dalgılıç, törene 4 yıldır evli olduğu şehit eşinin üniforması ile geldi. 5 yaşında Karaca isminde bir kızı olan ve Ocak ayı sonunda ikinci kez anne olmaya hazırlanan Çiğdem Dalgılıç, tören boyunca başını dik tuttu. Cenaze törenine Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi de katıldı. Şehidin acılı babası Şaban Dalgılıç,”Bu böyle bilinsin. Bunun intikamını alacağım” diye konuştu. Dalkılıç’ın naaşı Işıkkent Polis Şehitliği’ne defnedildi.

ZONGULDAK

BABAM NEDEN ONUN İÇİNDE?

Dolmabahçe’deki bombalı saldırıda şehit olan İstanbul Özel Güvenlik Şube Müdürü Vefa Karakurdu, Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı. Karakurdu’nun çocukları 6 yaşındaki Duru ve 12 yaşındaki Kaan’ın tabut başında ‘Babam’ diyerek hıçkıra hıçkıra ağlamaları yüreklere bir kez daha kor düşürdü. Babasının fotoğrafını elinden düşürmeyen küçük Duru, sık sık tabutu gösterip, “Neden babam onun içinde?” diye sordu. Duru’ya cevap veremeyen annesi Emel ve babaannesi Sabriye Karakurdu, gözyaşlarına boğuldu.

BURSA

ACILI BABA İDAM CEZASI İSTEDİ

Binlerce Bursalı, polis Hüseyin Akyüz’ün cenazesinde gözyaşlarına boğuldu. İkizi Hasan Akyüz kardeşini ebediyete uğurlarken acılı baba Nizam Akyüz oğlunun fotoğrafına sarılarak, “Şehidim, hakkını helal et. Onun hakkı var bizde. Ben de hakkımı helal ettim. Meclisten idam cezasını bekliyoruz” dedi.Akyüz Polis Mezarlığı’na defnedildi.

SİNOP

TANRIKULU’NU 10 BİN KİŞİ UĞURLADI

Polis Hakan Tanrıkulu (23) Sinop Durağan’da toprağa verildi. 10 bin kişinin katıldığı törende anne Ayşe Tanrıkulu “Nasıl kıydılar sana yavrum. Senin acına nasıl dayanacağım” diyerek ağıt yaktı. Baba İzzet Tanrıkulu ise “Bayrağımızı yere düşürmedin, hakkım sana helal olsun oğlum” diye gözyaşı döktü.

ANKARA

‘SENİ BU HALE GETİREN KAHROLSUN’

8 aylık polis Çetin Sarıkaya Ankara Elmadağ’da son yolculuğuna uğurlandı. Tabutun başında gözyaşı döken anne İnci Sarıkaya, “Seni bu hale getirenler kahrolsun” derken,  şehidin kardeşi Çiğdem Sarıkaya da “Ben buna bakmaya kıyamadım, ölürüm ona” diyerek fenalaştı. Törenin ardından Sarıkaya Elmadağ Şehitliği’nde toprağa verildi.

DİYARBAKIR

‘BİZ KAN İSTEMİYORUZ BİZİ ÖLDÜRMESİNLER’

Şoför Velat Demiroğlu Diyarbakır Çınar’da toprağa verildi. Baba Mehmet Demiroğlu, terör belasından kaçıp İstanbul’a yerleştiklerini ancak belanın burada da kapılarının önüne geldiğini belirtti. Anne Sultan Demiroğlu “Allah belanızı versin” dedi. Bir yakını şu tepkiyi gösterdi: “Biz kan istemiyoruz, bizi savunmasınlar, bizi öldürmesinler biz Kürdüz.”

GAZİANTEP

SEVDİĞİ KIZI İSTEYEMEDİ…

Polis Adem Serin için düzenlenen törende acılı anne İsminur Serin “Ne kadar sevenin var Adem’im bak” diye feryat etti. 6 yaşındaki Kardeşi Ahmet ise Çevik Kuvvet üniforması giyerek karşıladığı ağabeyini, polis selamı vererek, son yolculuğuna uğurladı. Serin’in, saldırının olduğu gece mesai bitiminde kız istemeye gideceği öğrenildi.

KAHRAMANMARAŞ

‘BENİ DE GÖTÜR OĞLUM, NEREYE GİDİYORSUN?’

4 çocuk babası olan İETT şoförü Ahmet Dokuyucu (38) için memleketi Kahramanmaraş’ta tören düzenlendi. Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’ın da katıldığı törende, şehidin babası Habip Dokuyucu, “Bu bayrak inmez, bin tane Ahmet feda olsun” diye gözyaşı döktü. Şehidin annesi de “Beni de götür oğlum, nereye gidiyorsun?” diye ağıt yaktı.

Star