İETT ve TİKA’dan Afrika’ya Otobüs ve Eğitim Desteği

11 Mart 2016

İETT ve TİKA'dan Afrika'ya Otobüs ve Eğitim Desteği

Filosunu tamamen yenileyen İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri (İETT), Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) iş birliğiyle çalışır durumdaki otobüslerini ihtiyaç duyulan ülkelere göndermeye devam ediyor. 

İETT’den yapılan açıklamaya göre, otobüslerin kullanımı ve bakım onarımı ile ilgili eğitim almak için ilk ekip Liberya’dan İstanbul’a geldi. 2 hafta boyunca İETT tarafından eğitime tabi tutulan ekip ülkelerindeki personele aynı eğitimi vermek üzere görevlendirildi. Liberya’dan gelen 10 kişilik teknik heyete mühendis ve teknik personel tarafından uygulamalı ve teorik eğitimler verildi. Otobüslerin tamir ve bakımı, filo yönetimi, elektrik mekanik sistem ve arıza tespiti gibi konularda bilgilendirmeler yapıldı. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın, Çad Başbakanı Kalzeube Payimi Deubet ile görüşmesinin ardından Çad’a ve Liberya’ya yirmişer otobüs göndermişti.

Geçtiğimiz günlerde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hibe edilen otobüslere yenilerini ekleyerek Gana’ya 30 otobüs gönderileceğini açıklamıştı.

Otobüs hibeleri İETT ve TİKA işbirliğinde ihtiyaç sahibi ülkelere önümüzdeki günlerde de gönderilmeye devam edecek.

Otobüs hibe edilecek bölgeler arasında Fildişi Sahilleri, Nijerya, Novipazar gibi yerler bulunuyor.

 

 
Anahtar Kelimeler:
, , , , , , , ,